Mreža Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje
Mreža Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje
Enajsta šola: Spoznajmo svet umetne inteligence
Ali ste se kdaj vprašali, kako deluje umetna inteligenca, ki omogoča pogovore, iskanje informacij ali pisanje besedil? Na ...
VSI DOGODKI >>Civilni dialog in zagovorništvo
Kaj je civilni dialog
Civilni dialog ali dialog državljanov je strukturirana oblika javnega dialoga, ki omogoča križanje pogledov državljanov z odločevalci. Civilni dialog srečamo v številnih kontekstih. Udeležencem pomaga, da se na prijazen način sporazumevajo med seboj, da dosežejo cilje, še posebno takrat, ko gre za “vroča” vprašanja in je treba ohraniti “hladno glavo”. Civilni dialog omogoča obravnavo provokativnih vprašanj. Omogoča, da udeleženci oblikujejo stališča, se z njimi strinjajo ali ne. Dejstvo, da se dialog odvija po vnaprej določenem postopku, spominja na agoro starogrških polisov, na neposredno, a nekaotično demokracijo tega obdobja.
Kaj je zagovorništvo
Zagovorništvo temelji na poznavanju potreb in dilem, denimo starejših. Pomeni neposredno vplivanje na oblikovanje politik in priporočanje neke zadeve v obravnavo, podporo ter zavzemanje za posamezno vprašanje.
Kako poteka
Na delovnih srečanjih se srečujejo Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje in članice Mreže nevladnih organizacij izobraževanja starejših s predstavniki javne uprave in odločevalci. Oblikujejo izhodišča za razpravo, pobude za spremembe zakonodaje na področjih, ki se dotikajo potreb in zmožnosti starejših, dejavnega vključevanja starejših v družbo in medgeneracijskega sodelovanja. Oblikujejo se pobude za dopolnitev dokumentov, kot so osnutki razvojnih načrtov in relevantnih dokumentov s področja izobraževalne, socialno-varstvene, zdravstvene in kulturne politike.
Področja, ki smo jih preučili, so bila financiranje vzgoje in neformalnega izobraževanja; položaj izobraževanja odraslih in izobraževanja starejših; prostovoljstvo za prenos znanja starejših v javni sektor in vračanje znanja starejših v družbo.
Delovna skupina za zagovorništvo
V okviru Sveta mreže Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje je bila konec leta 2015 ustanovljena Delovna skupina za zagovorništvo. Namen delovanja skupine je uveljavljanje in utrjevanje družbenega ugleda in pomena univerze za tretje življenjsko obdobje na lokalnem, regionalnem in nacionalnem nivoju.
Skupina, ki operativno povezuje članice mreže si prizadeva za umestitev financiranja izobraževanja starejših v slovensko zakonodajo in razpisne postopke za pridobivanje finančnih sredstev. Del aktivnosti skupina za zagovorništvo namenja utrjevanju in razmejevanju različnih oblik izobraževanja starejših kot tudi razmejevanju izvajalcev izobraževanja odraslih v slovenskem prostoru. Pomemben del področja zagovorništva je tudi javna podoba SUTŽO in osveščanje slovenske družbe o pomenu izobraževanja starejših v dolgoživi družbi ob hkratnem zavzemanju za sistemsko financiranje delovanja mreže. Delovna skupina za zagovorništvo želi okrepiti sodelovanje članic mreže SUTŽO (skupaj lahko dosežemo več!) kot tudi utrditi povezovanje mreže z drugimi nevladnimi organizacijami in organizacijami, ki jih združuje problematika starejših.