Mreža Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje
Mreža Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje
Enajsta šola: Ko misel prebudi besedo …
Februarsko Enajsto šolo v knjigarni bomo povezali z bližajočim se slovenskim kulturnim praznikom in jo namenili predstavitvi ...
VSI DOGODKI >>Dogajanje v mreži
Skodelica novega znanja v kulinarični delavnici
Na UTŽO Vrhnika so organizirali delavnico, v kateri so odkrivali umetnost priprave naravne hrane in njeno sposobnost povezovanja ljudi. Hrana namreč združuje posameznike različnih kultur in življenjskih slogov ter ustvarja nepozabne spomine. Kulinarika ni zgolj priprava jedi, temveč umetnost, ki presega jezikovne in kulturne meje.
V delavnici so se osredotočili na praznične jedi iz domačih, naravnih sestavin. S prepletom tradicije in inovativnosti so pripravili domače pogače, udeleženci pa so pridobili dragocene kulinarične izkušnje in ob zaključku delavnice tudi poskusili sveže spečene pogače.
Delavnica je potekala 16. decembra 2024 v Cankarjevi knjižnici Vrhnika, vodila jo je Tanja Gobec, izkušena mentorica z bogatim kulinaričnim znanjem in obsežnimi izkušnjami na področju praktičnih kuharskih delavnic. Vir: dr. Katica Pevec Semec, moderatorica delavnice
Društvo UTŽO Škofja Loka praznuje 20. obletnico delovanja
Jubilejno obletnico bodo obeležili 10. decembra 2024 ob 17. uri s čajanko, na kateri bodo obujali spomine na dvajsetletno delovanje, podelili priznanja in se skupaj poveselili.
To smo mi – 25 let UTŽO Žalec
Univerza za tretje življenjsko obdobje Žalec je s slavnostnim dogodkom 1. oktobra 2024 obeležila 25 let svojega delovanja. Ob tej priložnosti so podelili priznanja zaslužnim članom UTŽO, s razstavo svojih del pa so se na dogodku predstavili ustvarjalni krožki: fotografski, likovni, ročna dela, šiviljski in krpanke ter zeliščarski krožek.
Kako izboljšati promocijo univerz za tretje življenjsko obdobje v digitalnih medijih?
Usposabljanje za članice mreže SUTŽO
Četrtek, 24. oktober 2024, ob 11. uri, prek Zoom aplikacije
V današnjem svetu digitalne komunikacije je ključno, da znamo svojo prisotnost okrepiti tudi na spletu, zato tokratno usposabljanje namenjamo spoznavanju pomena različnih digitalnih kanalov za povečanje prepoznavnosti univerz za tretje življenjsko obdobje v lokalnem okolju in pri določeni ciljni publiki. Na usposabljanju se bomo podali v svet enostavnih in učinkovitih pristopov, s katerimi boste okrepili svojo povezanost z lokalno skupnostjo, vašimi študenti in potencialnimi študenti ter povečali vpis v svoje študijske programe.
Usposabljanje bo povezano s 34. razširjeno sejo Sveta mreže SUTŽO
Prijave: Petra Bališ, e-pošta: petra@balis.si
Društvo univerza za tretje življenjsko obdobje Maribor praznuje peto obletnico svojega delovanja, ki jo obeležujejo s slavnostnim dogodkom 5. septembra 2024, na katerem bo osrednja govornica prof. dr. Ana Krajnc, predsednica mreže Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje.
Vabilo
Društvo UTŽO Kras vabi na simpozij o humorju v literaturi in ilustraciji
Univerza za tretje življenjsko obdobje Kras ob 15. obletnici svojega delovanja in 120. obletnici rojstva Srečka Kosovela in Bogomirja Magajne vabi na celodnevni simpozij z naslovom HUMOR KOT NAJPOPOLNEJŠA SVOBODA DUHA, ki se bo odvijal v soboto, 7. septembra 2024, v rojstni hiši Srečka Kosovela, Bazoviška ulica 9, v prostorih Ljudske univerze Sežana.
Naslednji dan, v nedeljo, 8. septembra, bo sledil Literarni potep po Krasu.
Več: Program simpozija
Prijave: do 26. avgusta 2024 na e-naslov: nadja.mislej-bozic@guest.arnes.si
Povezovanje UTŽO Logatec z UTŽO Tržič v Italiji
UTŽO Logatec se je povezala z UTŽO Tržič (it. Monfalcone). Preberite si prispevek mentorice in članov študijskega krožka za italijanščino z logaške UTŽO, v katerem predstavljajo svoje druženje z italijanskimi kolegi, ki poleg doživljajskega učenja in utrjevanja jezikovnih spretnosti v praksi prinaša tudi medkulturno povezovanje: Obiskali smo UTŽO Tržič
Videnje skozi besede
Razstava likovne skupine UTŽO Domžale, mentorica akad. slik Duša Jesih.
Na razstavi v Galeriji Domžale so predstavljene slike, ki so jih člani likovne skupine izdelali na osnovi knjige slepih in slabovidnih Kipi v nas hrepenenje iz leta 2021.
Razstava je na ogled do 14. junija 2024.
Plakat TUKAJ
Jubilejna obeležja
V letu 2024 obeležujejo svoje jubilejne obletnice: UTŽO Celje (30 let delovanja), UTŽO Grosuplje (20 let delovanja) in UTŽO Ivančna Gorica (20 let delovanja). Vsem trem jubilantkam iskrene čestitke in dobre želje za uspešno nadaljnje delo!
Njenih 40 let. Jubilejni dogodek ob 40. obletnici Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje in strokovni posvet Mreže SUTŽO
V letu 1984 se je prvih šest starejših študentov začelo izobraževati v študijskem krožku francoščine pod mentorstvom Dušane Findeisen. V nadaljnjih letih sta skupaj s prof. dr. Ano Krajnc ter številnimi somišljeniki in podporniki postavili konceptualne temelje za področje izobraževanja starejših in razvoj Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje. Dandanes je Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje razvita nacionalna mreža 54 univerz za tretje življenjsko obdobje, ki delujejo v domala vseh večjih slovenskih krajih in boljšajo življenje starejših, jim omogočajo novo znanje za osebnostno rast, večjo socialno vključenost in boljše razumevanje družbenih sprememb ter prispevajo k razvoju lokalnih in širše skupnosti.
Prvo predavanje na strokovnem posvetu mreže bo namenjeno spoznavanju namena in pomena pripovedovanja zgodb v izobraževanju (predavateljica Petra Založnik), drugo predavanje pa razumevanju in premagovanju učnih težav ter vplivu disleksije na doseganje učnih ciljev (predavateljica dr. Vesna Radonjić Miholič). Predstavili bomo tudi nasledke raziskave o stanju v Mreži SUTŽO. Sledila bo okrogla miza članic mreže, ki bo namenjena skupnim pogledom in načrtom za nadaljnji razvoj Mreže SUTŽO.
Dogodek bo potekal 10. aprila 2024 v prostorih City hotela Ljubljana, Dalmatinova ulica 15.
Program: TUKAJ
Družbene potrebe in izobraževanje starejših. Mednarodni posvet mreže SUTŽO in 32. seja Sveta mreže
Živimo v hitro spreminjajoči se družbi, v kateri se soočamo z nenehnimi spremembami in novostmi. Dolgoživa družba je velika pridobitev razvoja in znanosti. Prednosti dolgožive družbe bomo zaživeli, ko bomo spremenili družbeni položaj starejših. Starejši so del današnje sodobne družbe, ki temelji na znanju in znanosti. Zato se morajo, kot vse druge generacije, nenehno učiti, da lahko spremljajo in razumejo vse spremembe ter uporabljajo dosežke znanosti.
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje opravlja pomembno družbeno poslanstvo na tem področju, ki ga uresničujemo tudi z organizacijo nacionalnih in mednarodnih posvetov za izobraževalce na univerzah za tretje življenjsko obdobje in v ostalih organizacijah za izobraževanje starejših.
29. septembra organiziramo mednarodni posvet na temo izobraževalnih potreb starejših v sodobni družbi. Osrednja govornica na posvetu bo prof. dr. Maria Slowey z Univerze v Dublinu, mednarodno priznana strokovnjakinja za izobraževanje odraslih. Posvet namenjamo tudi povezovanju organizacij za izobraževanje starejših v širši regiji.
Posvet bo potekal v prostorih Pravne fakultete v Ljubljani, Poljanski nasip 2 (seminar št. 5 v kletni etaži).
Program: TUKAJ
Prijave: Petra Bališ, petra@balis.si
Usposabljanje Kako postati dober mentor starejšim odraslim? in seja Sveta Mreže SUTŽO
Tokratno izobraževalno srečanje bo namenjeno predvsem utrjevanju vloge mentorja v študijskih skupinah na univerzah za tretje življenjsko obdobje, kjer mentor ni zgolj posrednik/prenašalec znanja, marveč je odnos med njim in člani študijske skupine veliko globlji od odnosa predavatelj-učenec. V študijskih skupinah starejših se med mentorjem in člani skupine razvijejo čustveno obarvani odnosi, mentor gradi s člani skupine osebni stik, vživlja se v njihove izobraževalne potrebe in interese, njihova razpoloženja, čustvena stanja, motivacijo, stališča in razmere. Te in druge vsebine v povezavi z mentorstvom bodo tema našega srečanja, ki bo povezano z razširjeno sejo Sveta Mreže SUTŽO. Usposabljanje za vodje in mentorje v Mreži SUTŽO ter seja bosta potekala v četrtek, 20. aprila 2023, ob 9. uri na Pravni fakulteti v Ljubljani, Poljanski nasip 2 (seminar št. 5 v kletni etaži).
Program: TUKAJ
Prijave: Alijana Šantej, univerza-3@guest.arnes.si
Društvo Lipa, UTŽO Domžale praznuje 25 let
V počastitev jubileja, 25-letnice delovanja Društva Lipa Domžale, so pripravili okroglo mizo na temo “Aktivno preživljanje prostega časa v tretjem življenjskem obdobju.” Pripravili so tudi bogato fotografsko razstavo, ki so jo s krajšim kulturnim programom in slavnostnim govorom odprli v Galeriji Domžale. Razstavili so tudi pisano paleto Unicefovih punčk iz cunj, v kulturnem programu pa so nastopili folklorna skupina Folklornega društva Groblje, člani pohodniške skupine, literarnega krožka ter citrarska skupina Kresničke s kitaristi Tesere.
Strokovni posvet in 30. razširjena seja Sveta mreže SUTŽO, 20. oktober 2022
Posvet bo namenjen raziskovalnemu učenju na slovenskih univerzah za tretje življenjsko obdobje. Ob različnih študijskih dejavnostih na univerzah za tretje življenjsko obdobje nastaja veliko vrednih nasledkov raziskovalnega dela, ki imajo pomen za lokalno ali tudi širšo skupnost. Univerze s tem bistveno prispevajo k skupnostni znanosti, podpirajo razvoj svojega kraja in postajajo pomemben socialni subjekt v lokalni skupnosti.
Popoldanski del dogodka bo namenjen predstavitvi projekta Digitalna univerza za tretje življenjsko obdobje in evropskega projekta Sanjska soseska kot tudi izmenjavi izkušenj ob začetku novega študijskega leta univerz za tretje življenjsko obdobje po Sloveniji.
Program>>
UTŽO Ivančna Gorica je izdala monografijo o kaščah
S študijskim letom 2021/2022 so v Društvu UTŽO Ivančna Gorica zaključili projekt »Kašče«, ki je trajal več let (od leta 2016) in se je zaokrožil z monografijo o kaščah na območju Občine Ivančna Gorica. Zaslugo za izdajo imajo članice krožka Domoznanstvo, pokojna mentorica Tatjana Kordiš ter sedanji mentor in strokovni svetovalec Dušan Štepec. Slednji je monografijo tudi predstavil in o kaščah podal širšo sliko o njihovem nastanku, namenu in značilnostih. Da je knjiga zagledala luč sveta, ima zaslugo vseh osem donatorjev in občina, kjer je društvo uspelo na javnem razpisu. Samo društvo stroškovno izdaje namreč ne bi zmoglo. Knjiga je vsebinski in oblikovni dosežek, dokumentira našo etnološko zgodovino in jo tako ohranja zanamcem. Prejeli jo bodo vsi člani društva (letos jih je bilo 72), knjižnica v občini in šolah, lastniki vse 46-ih opisanih kašč in donatorji. Več
UTŽO Murska Sobota obeležuje 20 let delovanja
UTŽO Murska Sobota vabi 12. maja 2022 na prireditev ob 20-letnici svojega delovanja. V kulturnem programu bodo sodelovali člani univerze in njihovi vnuki, pevski oktet Prekmurci in sodelavci Malega radia na Murskem valu. Vabilo na ogled TUKAJ.
30 let UTŽO v Novi Gorici
V soboto, 7. maja 2022, bo v Slovenskem narodnem gledališču potekala slovesnost ob 30. obletnici delovanja UNITRI Nova Gorica. Ob jubileju vsem članicam in članom Univerze za tretje življenjsko obdobje Nova Gorica, vodstvu in somišljenikom iskreno čestitamo!
Kakovostno in s skupnostjo povezano izobraževanje starejših in 29. razširjena seja Sveta Mreže
Usposabljanje za vodje in mentorje v izobraževanju starejših ter seja sta potekala 12. 4. 2022 v City hotelu Ljubljana.
Program: TUKAJ
Sodelovanje UTŽO Murska Sobota v oddaji Izzivi srebrne generacije na TV Slovenija 1
Člani in članice UTŽO Murska Sobota so sodelovali v oddaji o sodobnih tehnologijah v tretjem življenjskem obdobju. Ogledate si jo lahko TUKAJ.
Med digitalizacijo in osebnimi stiki
V četrtek, 2. decembra 2021, vabimo članice mreže SUTŽO na spletni strokovni posvet in 28. razširjeno sejo Mreže SUTŽO.
Program: TUKAJ
Prijave: Alijana Šantej, univerza-3@guest.arnes.si
25 let UTŽO Ilirska Bistrica
Društvo UTŽO Ilirska Bistrica praznuje že 25. obletnico uspešnega delovanja. Obeležilo jo je z izdajo zbornika Naša pota, v katerem je »42 članov in članic zbralo svoje poglede na izobraževanje starejših in kaj jim pomenita obiskovanje in izobraževanje v študijskih skupinah,« je v uvodniku zapisala Nevenka Tomšič, ki vodi UTŽO Ilirska Bistrica že 10 let.
Likovna razstava študijske skupine UTŽO Logatec
Člani študijske skupine Servietna tehnika pod mentorstvom Ivice Glušič vabijo k ogledu razstave Ob vodi skozi letne čase, s katero skozi motive, upodobljene na kamnih, pripovedujejo o pomenu vode in življenja z naravo. Razstavo prostorsko dopolnjujejo akrilne slike Marije Pišljar. Razstava je na ogled od 3.- do 20. septembra 2021 v galeriji Hiša sonca Logatec.
Posvet članic mreže SUTŽO s predstavnicama MIZŠ
V petek, 18. junija 2021, so se članice mreže sestale na spletnem posvetu s predstavnicama Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, mag. Katjo Dovžak in gospo Emo Perme, ki sta predstavili Resolucijo o nacionalnem programu izobraževanja odraslih (ReNPIO) za obdobje 2021-2030. Posvet je vodila podpredsednica Mreže SUTŽO Nevenka Tomšič.
Društvo Pristan – Univerza za tretje življenjsko obdobje Koper uspešno zaključilo projekt E-svet je zame
Na univerzi za tretje življenjsko obdobje v Kopru so na daljavo izvedli 10 delavnic za učinkovito uporabo spletnih storitev za starejše, ki se jih je udeležilo 254 udeležencev. Več o projektu: TUKAJ.
Učenje instrumenta na daljavo tudi v Društvu Lipa Domžale
Vabljeni k branju prispevka o tem, kako so člani instrumentalnih skupin Društva Lipa Domžale preživeli to nenavadno študijsko leto: TUKAJ.
Izobraževanje starejših med epidemijo na UTŽO Trebnje
Predsednica UTŽO Trebnje, Milica Korošec, in člani ter članice te univerze za tretje življenjsko obdobje so v oddaji Odmevi na RTV SLO1 (23. marca 2021) predstavili svoje delovanje v času epidemije. Prispevek si lahko ogledate na povezavi https://www.rtvslo.si/4d/arhiv/174763186?s=tv (od 32:15 minute dalje).
UTŽO Lendava postala nova članica mreže
Mreži slovenskih univerz za tretje življenjsko obdobje se je februarja 2021 pridružila UTŽO Lendava pri Ljudski univerzi Lendava. Mreža povezuje sedaj 56 članic v 54-ih krajih po Sloveniji.
Spletna srečanja članic mreže
Vabimo vas, da se pridružite ciklu spletnih srečanj Delovati ustvarjalno in psihološko obvladovati epidemijo, na katerih bomo odprli vprašanja, kako razumeti, sprejeti in psihološko obvladovati epidemijo. Kako ostati ustvarjalen? Srečanja bomo namenili tudi izmenjavi medsebojnih izkušenj in pogledov na delovanje UTŽO v aktualnih razmerah. VEČ >>>
Spletna srečanja se bodo zvrstila v treh zaporednih terminih: četrtek, 18. februar, četrtek, 18. marec in četrtek, 15. april, vsakokrat med 10.00 do 12.00. Prijavite se, prosimo, najkasneje do petka, 12. februarja na elektronski naslov: univerza-3@guest.arnes.si
Upoštevali bomo elektronske naslove, ki nam jih boste poslali ob prijavi. Spletno povezavo Zoom vam bomo posredovali uro pred dogodkom. Udeležba je brezplačna.
Nova članica mreže SUTŽO: UTŽO Bistrica ob Sotli
Mreži se je pridružila še UTŽO Bistrica ob Sotli. Mreža sedaj povezuje 55 UTŽO po vsej Sloveniji.
Strokovni posvet Osebni in družbeni pomen izobraževanja na daljavo in 27. razširjena seja Sveta mreže SUTŽO
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje, združenje za izobraževanje in družbeno vključenost organizira strokovni posvet mreže Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje na temo izobraževanja na daljavo. Program posveta: TUKAJ. Prijave za udeležbo so obvezne: Petra Bališ , 041 779 653 ali petra@balis.si
Mreži SUTŽO se je pridružila nova članica: UTŽO Vrhnika
53-im slovenskim univerzam za tretje življenjsko obdobje se jeseni 2020 pridružuje nova članica mreže – UTŽO Vrhnika. Izobraževalni programi bodo potekali v prostorih Cankarjeve knjižnice Vrhnika. Dodatne informacije glede vpisa in programov v vrhniški »Skodelici novega znanja« bodo na voljo na spletni strani knjižnice.
Razpis MIZŠ 2020
V petek, 6. marca, je bil objavljen javni razpis MIZŠ za programe in dejavnosti izobraževanja odraslih za leto 2020, med njimi tudi za dejavnosti univerz za tretje življenjsko obdobje. Kot so na MIZŠ napovedovali, so sredstva za vsa področja izobraževanja odraslih letos žal precej zmanjšana. Razpis MIZŠ je objavljen na spletni povezavi: https://www.gov.si/drzavni-organi/ministrstva/ministrstvo-za-izobrazevanje-znanost-in-sport/javne-objave/
Sestanek mreže TVU
4. marca smo se udeležili sestanka mreže TVU v organizaciji ACS, na katerem smo pregledali dosežke in izzive TVU 2019, se seznanili z rezultati ankete o koordinaciji TVU in PU 2020 (ter vplivom na razpis MIZŠ), določili izhodišča za TVU 2020 ipd. Sestanek se je zaključil s predstavitvijo platforme SLOGA na temo migracij. VEČ
Povabilo z Vrhnike
Sonja Kump, pobudnica za nastanek nove UTŽO na Vrhniki, in Sonja Žakelj, direktorica Cankarjeve knjižnice Vrhnika, vabita vse zainteresirane za ustanovitev UTŽO na Vrhniki, da se udeležite sestanka iniciativne skupine, ki bo 10. februarja ob 16.30 uri v pisarni direktorice CKV (medetaža Kulturnega centra Vrhnika na Tržaški cesti 2. Prijavite se do 5. februarja 2020 na: sonja.zakelj@ckv.si.
Jubilejno leto UTŽO pri Knjižnici Šmarje pri Jelšah
V mesecu novembru praznuje 10. leto delovanja UTŽO pri Knjižnici Šmarje pri Jelšah. Ob tem jubileju bodo izdali zbornik s pregledom dosedanjega dela in prispevki njihovih članov in članic, uradna slovesnost pa bo 17. decembra 2019.
Društvo Lipa – Univerza za tretje življenjsko obdobje Domžale vpisano v UNESCO-v seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva
Bolj kot nesnovne smo vajeni snovne kulturne dediščine, spomenikov, arhitekturnih spomenikov, mestnih predelov, ki so postali dediščina zato, ker so redki, vredni, estetski. Nesnovna kulturna dediščina pa ni tako oprijemljiva, je bolj zapis procesov kot rezultatov! Je tisto, kar živi v kolektivnih reprezentacijah posameznih skupnosti, je dediščina, ki ji te pripišejo družbeno in kulturno vrednost. To so lahko: folklora, družina, identiteta, tradicija, znanje, veščina, obredi itd. Univerze za tretje življenjsko obdobje na različne načine odkrivajo in obujajo nesnovno kulturno dediščino, a pot do vpisa na UNESCO-v seznam je dolga. Na Ministrstvu za kulturo RS je potekala podelitev listine o vpisu za nosilce enot Klekljanje čipk v Sloveniji (in veščina suhozidne gradnje), znanje in tehnike. Društvo Lipa je zastopala Marija Rupert – mentorica študijskega krožka klekljanja, ki je to veščino v društvo vpeljala in jo uspešno vodi. Če iščete društvo Lipa na seznamu dediščine, poiščite vnos Klekljarska sekcija pri Društvu Lipa – Univerza za tretje življenjsko obdobje Domžale.
10 let Društva univerza za tretje življenjsko obdobje Kras
Letos mineva 10 let od ustanovitve univerze za tretje življenjsko obdobje na Krasu, kar bodo 7. novembra 2019 obeležili s prireditvijo v Zadružnem domu v Štanjelu. Prireditev bo zajemala voden ogled Štanjela, razstavo fotografij članov društva z naslovom Iz Štanjela in kulturni program. Ob jubileju vsem članicam in članom Univerze za tretje življenjsko obdobje Kras, vodstvu in somišljenikom iskreno čestitamo!
Usposabljanje mentorjev mreže Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje
6. november 2019 ob 9.30 uri, Slovenska UTŽO, Poljanska 6, Ljubljana
Program: TUKAJ
UTŽO Škofja Loka praznuje 15 let
Univerza za tretje življenjsko obdobje Škofja Loka v letu 2019 praznuje 15 let svojega delovanja. Jubilejni dogodek bodo obeležili na slavnostni prireditvi 22. oktobra pod sloganom Učimo se vse življenje. Ob jubileju vsem članom in članicam ter drugim soustvarjalcem UTŽO Škofja Loka iskreno čestitamo!
20 let delovanja Društvo UTŽO Žalec
V letu 2019 obeležuje Univerza za tretje življenjsko obdobje Žalec že 20-letnico delovanja. Ob jubileju iskreno čestitamo vsem članom, članicam UTŽO Žalec, njenemu vodstvu in sodelavcem!
UTŽO Velike Lašče deluje že 10 let
Uvodno srečanje pred novim študijskim letom so pripravili na Trubarjevi domačiji na Rašici, v Galeriji Skedenj. Ob koncu uradnega dela, v katerem so orisali dosedanje delovanje in napovedi za prihodnje študijsko leto, je Marko Kožar, ki je bil pred desetimi leti pobudnik ustanovitve samostojne UTŽO Velike Lašče, poudaril, da imajo izvrsten program z izjemnimi mentorji. Za okrogli jubilej iskreno čestitamo vodji UTŽO, njenim članicam in članom ter vsem, ki sodelujejo pri njenem delovanju!
Prof. dr. Ana Krajnc sprejeta v International adult and continuing education Hall of Fame
Prof. dr. Ana Krajnc, pionirka andragogike v Sloveniji in predsednica Združenja SUTŽO, mreže univerz za tretje življenjsko obdobje, je 19. septembra 2019 v Beogradu prejela posebno priznanje, sprejem v Dvorano slavnih v izobraževanju odraslih. Za priznanje ji iskreno čestitamo!
Več >>>
Novo ustanovljeni UTŽO Maribor in UTŽO Ribnica
V času poletnih počitnic sta se mreži Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje pridružili dve novo ustanovljeni članici: Društvo univerza za tretje življenjsko obdobje Maribor in Društvo za izobraževanje za tretje življenjsko obdobje, Univerza za tretje življenjsko obdobje Ribnica, Sodražica, Loški potok. Vsem pobudnikom, somišljenikom in vodstvu obeh UTŽO iskreno čestitamo! Mreža sedaj povezuje že 53 univerz za tretje življenjsko obdobje po vsej Sloveniji.
60 let Ljudske univerze Krško in 20 let Univerze za tretje življenjsko obdobje Krško
“Ljudska univerza v Krškem je svojo vlogo v občini še povečala, ko je pred dvema desetletjema ustanovila Univerzo za tretje življenjsko obdobje Krško. S tem je začela uresničevati koncept vseživljenjskega izobraževanja. Tega ni, če ne zagotovimo možnosti za izobraževanje ljudi tudi v zadnjih treh desetletjih svojega življenja …” je v prispevku jubilejnega zbornika 60 let Ljudske univerze Krško povedala predsednica mreže Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje, prof. dr. Ana Krajnc. Ob jubileju iskreno čestitamo vodstvu, študentom, mentorjem, sodelavcem in somišljenikom!
25 let Univerze za tretje življenjsko obdobje Celje
Spomladi leta 1994 je v okviru Osrednje knjižnice Celje pričela delovati univerza za tretje življenjsko obdobje. Letos mineva že 25. leto njenega delovanja, kar bodo obeležili z več dogodki, osrednji pa bo potekal 8. aprila 2019 v Levstikovi dvorani pod naslovom Utrinki iz 25 let U3O. Ob jubileju vsem članicam in članom Univerze za tretje življenjsko obdobje Celje, vodstvu in somišljenikom iskreno čestitamo!
10 let delovanja UTŽO v Izoli
V letu 2019 obeležuje deseto leto svojega delovanja Andragoško društvo Morje UTŽO Izola. Njihovemu vodstvu, študentom, mentorjem, sodelavcem in somišljenikom iskreno čestitamo!
4. letni posvet o srebrni ekonomiji ‘Učenje, povezovanje, delovanje’
Ljubljana, 16. maj 2019
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje (SUTŽO) je v okviru Dnevov medgeneracijskega sožitja in Tedna vseživljenjskega učenja 2019 pripravila že 4. letni posvet o srebrni ekonomiji. Posvet je moderiral Dušan Snoj, predsednik skupine za razvoj srebrne ekonomije na Slovenski univerzi za tretje življenjsko obdobje. Posvet je podprl prizadevanja SUTŽO za uveljavljanje koncepta srebrne ekonomije, ki temelji na izhodišču, da je potreben celosten pristop, v katerem starejši sodelujejo s svojim izkustvenim znanjem, pospeševati je treba razvoj novih prožnih oblik učenja, ustvarjanja in delovanja starejših in omogočiti, da družba upošteva njihove sposobnosti, znanje in izkušnje.
Na posvetu so sodelovali: Uroš Prikl, državni sekretar v Kabinetu predsednika Vlade RS, prof. dr. Vlado Dimovski, Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani, prof. dr. Ana Krajnc, predsednica SUTŽO, Alenka Reissner, Zveza društev upokojencev Slovenije, Slavica Borka Kucler, prejemnica priznanja Andragoškega centra Slovenije ter dr. Dušana Findeisen, Nada Serajnik Sraka in Milena Majzelj, SUTŽO.
Ta veseli dan učenja
Teden vseživljenjskega učenja (10. maj do 30. junij 2019)
Univerze za tretje življenjsko obdobje so prostor osebnostne rasti, dejavnega državljanstva, izstopa v javnost, pa tudi svobode in ugodja, ki ga starejši študenti občutijo ob učenju in delovanju. Govorimo u učenju z radostjo, o učenju brez zunanje prisile, zato smo skupno akcijo mreže Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje v Tednu vseživljenjskega učenja 2019 tudi naslovili Ta veseli dan učenja.
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje kot tematski koordinator povezuje članice mreže v dogodkih, ki slavijo učenje in ustvarjanje starejših: delavnice, razstave, srečanja ob zaključku študijskega leta, medgeneracijske dogodke, javna predavanja, dan odprtih vrat UTŽO in druge javne predstavitve nasledkov učenja in ustvarjanja starejših v študijskih skupinah, ki se bodo odvile v obdobju od 10. do 19. maja oziroma do 30. junija 2019.
Akcija je doprinos mreže SUTŽO k TVU 2019 za prepoznavanje, utrjevanje in uveljavljanje vloge univerz za tretje življenjsko obdobje na področju vseživljenjskega izobraževanja v slovenskem prostoru.
Oseba za stik: Urša Kramberger, ursa.kramberger@univerzatri.si, 01 433 20 90.
KOLEDAR PRIREDITEV >>
Strokovni posvet mreže Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje ‘Starejši, učenje, umetnost’
Domžale, 25. april 2019
Vse od svojih začetkov pred 35-imi leti Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje z izobraževanjem, kulturo, še prav posebej pa z ustvarjanjem umetnostnih del, namensko in načrtovano vstopa v javni prostor. Tam se starejši študenti preverjajo v očeh javnosti, tam se srečajo z drugimi svetovi: posamezniki, strokovnjaki, odločevalci, z drugimi generacijami.
Tako in zato Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje prireja festival znanja in kulture starejših, filmske festivale, konference, predavanja, nastope, razstave, predstavitve svojih in drugih publikacij. Zato svoje predstavitve seli v prostore, dostopne javnosti. Zato svoje študente spodbuja in za njih spleta ustrezne okoliščine, da lahko ustvarjajo kataloge svojih umetniških del, prispevajo razprave, izdajajo literarne zbornike, postavljajo na oder dramska dela, z znanjem in umetniškimi deli sodelujejo v kampanjah za prepričevanje javnosti, se ukvarjajo z raziskovalnim učenjem, odpirajo nova vsebinska področja ipd.
Gre za družbeno angažirano učenje in gre za družbeno umetniško ustvarjanje, ki se dotikata skupnih tem, družbenih vprašanj, tudi tistih najbolj žgočih, pred katerimi si družba morebiti zatiska oči, od njih beži ali jih ne razume dovolj.
Predavatelji in razpravljavci so na posvetu skušali odgovoriti na nekatera vprašanja:
- Zakaj in kako v današnji družbi umetnost sproža prepotrebno in bogateče nas doživljajsko učenje?
- Ali ima v starajoči se slovenski družbi izobraževanje starejših ustrezen položaj?
- Kakšen je pomen interkonektivnosti in mrež v izobraževanju starejših?
- Kako umetnost vpliva na razvoj posameznika?
- Kdaj je neko izobraževanje /ustvarjanje umetnosti družbeno angažirano in kdaj ni, ter kakšen je pomen vzajemnega učenja ?
5. mednarodni festival znanja in kulture starejših / 5th International Festival of Knowledge and Culture in Later Life
Domžale, 25. april 2019
5. mednarodni festival znanja in kulture starejših je dogodek Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje. Festival nas seznanja z dosežki izobraževanja, ustvarjanja in delovanja starejših. Je prostor izmenjave med univerzami za tretje življenjsko obdobje in je prostor sodelovanja s sorodnimi domačimi in tujimi organizacijami.
Častni pokrovitelj festivala je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.
PROGRAM >>
Okrogla miza o razvoju in raziskovanju izobraževanja odraslih in starejših odraslih
Koper, 14. januar 2019
Na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem je potekala okrogla miza o razvoju in raziskovanju izobraževanja odraslih in starejših odraslih. Vodila jo je doc. dr. Maja Mezgec. Predstavnice Društva Pristan – UTŽO Koper so orisale razvoj svoje univerze. O novih paradigmah v izobraževanju je spregovorila prof. dr. Ana Krajnc. Poudarila je, da se izobraževanje spreminja, ko mora slediti potrebam človeka v negotovi, postmoderni in tehnološko visoko razviti družbi. Tehnološki razvoj ni grožnja, temveč priložnost, podobno kot staranje prebivalstva ni problem, temveč dosežek civilizacije. Sodobno izobraževanje, trdi dr. Ana Krajnc, sklicujoč se na francoskega filozofa Michela Serresa, mora v vseh življenjskih obdobjih spodbujati ustvarjalnost, delovanje v okolju in pripravljenost za učenje.
O dejavnostih SUTŽO v radijski oddaji
Ljubljana, september 2018
Pred začetkom novega študijskega leta so se v radijski oddaji Storž predstavile članice mreže SUTŽO. V oddaji na Radiu Slovenija 1 so sodelovale Nevenka Tomšič (UTŽO Ilirska Bistrica), Borjana Koželj (UTŽO Škofja Loka), Mira Smerkolj (UTŽO Domžale) in Alijana Šantej (UTŽO Ljubljana), ki so predstavile dejavnosti, ki se odvijajo v mreži SUTŽO. Več>>>
Srebrna ekonomija – kako naprej?
Ljubljana, junij 2018
Člani skupine za razvoj srebrne ekonomije (predsednik Dušan Snoj s sodelavci skupine Dušanom Kidričem, prof. dr. Tinetom Stanovnikom in Markom Kranjcem) so v sodelovanju s strokovnimi sodelavci SUTŽO pripravili 3. posvet mreže SUTŽO o srebrni ekonomiji. Na njem so sodelovali ugledni strokovnjaki. Prof. dr. Ana Krajnc (SUTŽO) je pripravila uvodni prispevek Vseživljenjsko ustvarjalno delo – pogoj za sožitje generacij in vključujočo družbo. Izr. prof. Jože Sambt (Ekonomska fakulteta v Ljubljani) je spregovoril o ekonomskih posledicah staranja prebivalstva, dr. Magda Zupančič (MDDSZEM) o vrednotenju znanja starejših v Sloveniji in EU, mag. Jurij Snoj (Direktorat za trg dela in zaposlovanje RS) o izzivih vseživljenjskega izobraževanja in vseživljenjskega dela, dr. Dušana Findeisen (SUTŽO) o promociji in dosežkih izobraževanja starejših. Predstavitvam posameznih strokovnjakov je sledila široka razprava udeležencev posveta.
Skupina za mednarodno izmenjavo študentov SUTŽO je gostila sovrstnike iz Prage
Ljubljana, junij 2018
Skupina študentov Centra za vseživljenjsko učenje v Pragi (The Center of Lifelong Learning in Prague) je obiskala Ljubljano, kjer so jih študenti in prostovoljci UTŽO Ljubljana pod vodstvom Mirke Šmitek povedli po Ljubljani in širše po Sloveniji. Gostom iz Prage je Alijana Šantej, vodja UTŽO Ljubljana, predstavila poslanstvo in dejavnosti SUTŽO. Skupina za mednarodno izmenjavo študentov SUTŽO je že navezala stike za naslednje študijske izmenjave s Frankfurtom (Universität des 3. Lebensalters an der Goethe-Universität Frakfurt am Main) in Neapljem (Leutec – Libera Universita Europea, Terza Eta Campania).
Univerze, ki v letu 2018 praznujejo
Za nevladne organizacije velja, da jih je razmeroma lahko ustanoviti, a nadvse težko je, da obstanejo in trajajo. V letu 2018 so okrogle obletnice, 20 let delovanja, praznovale UTŽO Trebnje, UTŽO Zasavska regija Trbovlje, UTŽO Ajdovščina in UTŽO Piran ter pet let delovanja UTŽO Slovenj Gradec. Njihovemu vodstvu, študentom, mentorjem, sodelavcem in somišljenikom ponosno in iskreno čestitamo!
Ruščina in Ruski center znanosti in kulture na obisku
Ilirska Bistrica, februar 2018
Rusijo poznajo starejše generacije predvsem po filmu in ruski književnosti. Sredi obleganega Leningrada je denimo delo Jevgenij Onjegin mnogim pomagalo, da so preživeli, kajti znali so ga na pamet in natančni opisi hrane so oblegane vsaj malo nasitili. Ruska poezija je bila edina »živa, človeška, lahko si jo je bilo podariti«. Puškinove pesmi so dolgo simbolizirale lepoto ruskega jezika. Takšne in podobne misli so se članom UTŽO Ilirska Bistrica utrnile ob obisku predstavnikov Ruskega centra znanosti in kulture (RCZK) iz Ljubljane. Ruščine se v Ilirski Bistrici učijo tudi na tamkajšnji UTŽO. S kulturnim programom so osnovnošolci in recitatorji, člani študijske skupine »Ruščina« (Vladimir Polh, Danica Kirn, Marija Gaberšnik, ob pomoči mentorice profesorice Mete Frank), pričakali obiskovalce. V imenu UTŽO je priznanje Ruskega centra prevzela predsednica UTŽO Nevenka Tomšič. Pripomba: leta 1980 je 82 % prebivalcev tedanje Sovjetske zveze govorilo rusko, od tega jih je 58 % izjavilo, da je ruščina njihov materni jezik. Danes v Rusiji ločujejo med etničnimi Rusi in rusofoni (tistimi, ki govorijo rusko). (Vir: Marija Gaberšnik)
Podpisali smo Listino raznolikosti Slovenija
Ljubljana, november 2017
Mirjam Bevc Peressutti je kot predstavnica SUTŽO 14. novembra 2017 v Hiši Evropske unije podpisala Listino raznolikosti Slovenija. SUTŽO je tako med prvimi 59. slovenskimi organizacijami podpisnicami. Direktive EU o nediskriminacijami prepoznavajo šest individualnih značilnosti (spol, spolna usmerjenost, invalidnosti, starost, veroizpoved ali prepričanja, rasno ali etnično poreklo) kot šest razlogov za zaščito, na katerih ne sme temeljiti različnost obravnave. Politika upravljanja s človeškimi viri se tako osredotoča na prepoznavanje in spoštovanje posameznih spretnosti in ne na posameznikove značilnosti, ki so lahko razlog za diskriminacijo.
Rožnati objem za rožnati oktober
Logatec, oktober 2017
Društvo Univerza za tretje življenjsko obdobje Logatec je v mesecu septembru, z namenom ustvariti rožnate pletenine, organiziralo javno delavnico pletenja in kvačkanja. Delavnica je doživela dober odziv; vse udeleženke so pletle z rožnato prejo, ki so jo donirale spletni trgovini Lanatus iz Logatca in Moja preja iz Ljubljane ter trgovina Lisa iz Medvod.
S povezovanjem in sodelovanjem so metaforično povezale nežne rožnate niti za zdravje in osveščale s pomočjo ustvarjalnosti. Zahvaljujejo se vsem, ki so skupaj z njimi in Europo Donno Slovenija povezali rožnate niti za zdravje! VEČ >>
Posvet o srebrni ekonomiji
Ljubljana, junij 2017
Skupina za razvoj srebrne ekonomije pri SUTŽO, ki jo vodi Dušan Snoj, je 6. junija 2017 organizirala 2. nacionalni posvet o srebrni ekonomiji z naslovom Vseživljenjsko učenje, delo in razvoj – temelj srebrne ekonomije. Na posvetu se je oblikoval memorandum za javnost. Sodelovali so ugledni strokovnjaki, predstavniki Urada predsednika države in Kabineta predsednika Vlade RS, resornih ministrstev, Obrtno podjetniške zbornice Slovenije, strokovni sodelavci SUTŽO in študenti SUTŽO. Velika udeležba na posvetu potrjuje družbeni interes, da se prilagodimo stvarnosti in sprejmemo danosti razvoja. Starejši ne iščejo služb, le delali bi radi. Srebrna ekonomija naj podpira razvoj dejavne starosti.
Nove članice mreže SUTŽO v letu 2016
V letu 2016 so se nam pridružile novoustanovljene UTŽO Laško, Log – Dragomer in Rakičan. Kot pridružena članica mreže nastopa Zrela univerza Filozofske fakultete Univerze v Mariboru.
Strokovni posvet Znaš, nauči drugega in 21. seja Sveta mreže
Trebnje, 29. november 2016
Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje so se srečale na strokovnem posvetu v Trebnjem, kjer je potekala delavnica – Sejem kompetenc mladih iskalcev zaposlitve in starejših študentov. Na sejmih se običajno prodaja, na našem se je darovalo! Mladi iskalci zaposlitve bi se radi učili o medsebojnih odnosih, strukturiranju časa, razvoju odgovornosti, pridobivanju faktografskega znanja in samostojnem učenju. Potrebovali bi pomoč pri podjetniškem delovanju in kompetentno usmerjanje (poslovno, finančno, pravno, psihološko). Starejši študenti SUTŽO bi se radi učili e-poslovanja, zmožnosti vživetega poslušanja, lepega obnašanja in napredne rabe pametnih telefonov. Mladi in starejši si želijo odkriti svojo identiteto in starejši lahko mladim na tej poti nudijo pomoč, vzpodbudo in podporo. Delavnico sta vodili Alenka Blazinšek in prof. dr. Ana Krajnc. Po posvetu je potekala 21. seja Sveta mreže SUTŽO.
Oglejte si:
Tudi njej je trideset let. Za delovanje in priznanje UTŽO Velenje so zaslužni vsi
Velenje, september 2016
Visoko občinsko priznanje – plaketo Mestne občine Velenje je UTŽO Velenje ponosno prejela za svoj trideseti rojstni dan, za ”trideset let prostovoljnega dela na področju izobraževanja ter širjenja znanja starejših na lokalni in regijski ravni.” Za delovanje univerze so zaslužni prav vsi njeni člani, zagotovo pa je plaketa priznanje njihovemu delu, izjemna spodbuda študentom za nadaljnje pridobivanje ter darovanje znanja in kulture, je izraz podpore skupnosti starejših, ki se nenehno učijo. (Vir: Marija Vrtačnik, predsednica)
Strokovni posvet Izobraževanje in socialna vključenost ranljivih skupin
Ljubljana, 25. oktober 2016
O pomenu socialne vključenosti, odprtega dostopa do znanja, strategiji dolgožive družbe, motivaciji mladih in starejših za učenje so razpravljale prof. dr. Ana Krajnc, predsednica UTŽO, Marija Pukl, državna sekretarka v Kabinetu predsednika vlade RS, dr. Magda Zupančič, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Alenka Blazinšek, Zavod Nefiks, Inštitut za promocijo in beleženje neformalno pridobljenega znanja ter Ljuba Fišer. Posvet je moderirala Maša Bizovičar. V razpravi na koncu je bil izpostavljen pomen razvijanja možnosti postopnega upokojevanja in spodbujanja aktivnega staranja ter še več medgeneracijskega sodelovanja. Posvet je sofinanciralo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.
Preberite si:
Memorandum o srebrni ekonomiji
Ljubljana, junij 2016
Mreža SUTŽO je 8. junija 2016 organizirala pomemben posvet o srebrni ekonomiji. V praksi se razvijajo razne oblike dela in številčno naraščajo, ker ustrezajo ekonomiji v družbi sprememb in družbi velikih možnosti ter podpirajo osebno rast človeka. Posveta so se udeležili predstavniki italijanske in madžarske ambasade, Obrtne zbornice Slovenije, podjetij, mladinskih klubov in organizacij, Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, fakultet Univerze v Ljubljani in predstavniki članic naše mreže. Rezultat posveta so ključna priporočila.
O UTŽO Brda, usposabljanju in razširjeni seji sveta mreže UTŽO ter prvih češnjah
Vipolže, 17. maj 2016
Navzoče so pozdravili Tina Novak Samec, direktorica ZTKMŠ Brda, Duška Prinčič Domenis, predsednica in ustanoviteljica čisto mlade UTŽO Brda in Anita Manfreda, direktorica uprave Občine Brda. V svojem pozdravnem nagovoru je direktorica uprave Občine Brda povedala: “Spodbujate pridobivanje in delitev znanja, botrujete k razvoju in sodelovanju starejših v družbi. Starega hrasta, kot pravijo, ni mogoče kar tako podreti z enim udarcem. Ta z dolgoletnimi izkušnjami in znanjem lahko kljubuje vsem napadom, neugodnim situacijam, življenjskim izkušnjam. V znanju je moč!“
Na usposabljanje Učljivost starejših in sodobne metode izobraževanja ter 20. razširjeno sejo sveta Mreže Slovenska UTŽO je prišlo nad šestdeset udeležencev. V prelepi vili Vipolže v Goriških Brdih, sredi valovite zelene pokrajine in pokončnih cipres so prisluhnili predavanju prof. dr. Marka Radovana. Znanje mladih je dihotomo, razmejeno na dve kategoriji, belo in črno. V odraslosti učenci znanje relativizirajo, zagledajo več razsežnosti. V starosti je učenje dialektično; starejši želijo razumeti vzroke, posledice, povezave, da dosežejo in ohranijo avtonomnost in povezanost z drugimi. Slednjemu je pritrdila tudi prof. dr. Ana Krajnc, naslanjajoč se na rezultate raziskave v Mreži Slovenske UTŽO o dejavnikih, ki v študijskih krožkih povečujejo učljivost.
Umetnostna zgodovina Brd je študijski krožek, ki krepi lokalni razvoj, obiskovalce pa popelje po najlepših poteh. Na razširjeni seji sveta mreže, ki jo je vodila Maša Bizovičar, je tekla beseda o novih članicah Mreže Slovenske UTŽO, Rakičan, Laško, Log-Dragomer in pridruženi članici FF Univerzi v Mariboru, o razvoju programov na področju digitalizacije, tehnike in naravoslovja, članarini mreže, financiranju UTŽO, sodelovanju članic mreže pri E-novicah in na spletni strani Slovenske UTŽO. Mirjam Bevc Peresutti pa je predstavila skupino za zagovorništvo. Usposabljanje je sofinanciralo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.
Preberite si:
- PPT posveta
- prof. dr. Marko Radovan, Učljivost starejših in sodobne metode izobraževanja
- Zapisnik 20. seje Sveta mreže
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje je zdaj članica EURAG
Ljubljana, 6. maj 2016
Na konferenci EURAG, ki jo je v Ljubljani odlično organizirala in izpeljala Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS) je Ana Krajnc predstavila Slovensko UTŽO, Dušana Findeisen pa partnersko evropsko združenje DANET. EURAG je nastal pred petdesetimi leti in je prva evropska organizacija starejših. Je posvetovalna organizacija OZN v New Yorku in članica Sveta Evrope v Strasbourgu, članica Socialne platforme Evrope, kar ji daje širši pogled na problematiko družbenih skupin. Udeleženci konference in generalne skupščine so znova poudarili pomembnost vseživljenjske obravnave staranja, izmenjave informacij, znanja, vpliva na oblikovanje zakonov, odkrivanja tudi posebnih področij (denimo staranje v zaporih), potrebe po nastanku priročnika za prehod iz aktivnega obdobja v upokojitev. Časi so za starejše in vse druge prelomni, zato se morajo vrste tistih, ki zagovarjajo starejše še bolj strniti.
Podelili so priznanja zaslužnim članicam UTŽO Žalec. V tem društvu se občinska sredstva oplemenitijo
Žalec, 4. marec 2016
V petek , 4. marca 2016, so se na 17. občnem zboru srečali člani Društva univerza za tretje življenjsko obdobje Žalec. Uvodni pozdrav je imel župan Janko Kos. Zaslužne članice Mira Kodrun, Breda Šip, Metoda Uranjek in Tatjana Pevec so za svoje dolgoletno delo v organih društva ter sodelovanje v projektih prejele društvena priznanja. Predsednica Marija Masnec je zgoščeno poročala delovanju društva v letu 2015, poudarila bogato delo 30-tih študijskih skupin, nato pa predstavila še program in ambiciozne načrte za leto 2016. Društvo UTŽO Žalec je še posebej dejavno na področju medgeneracijskega učenja in sodelovanja v kraju.
Kako se učijo starejši? Uvajalno usposabljanje novih mentorjev Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje
Ljubljana, 16. marec 2016
Prišli so z vseh koncev Slovenije, da se med seboj spoznajo, da skupaj mislijo o posebnostih izobraževanja starejših, o družbenem položaju starejših, njihovih psiholoških značilnostih, o skupinski dinamiki, o organizaciji izobraževanja starejših. Na njihova vprašanja je s predavanji odgovarjala Ana Krajnc, predsednica SUTŽO. Okrogla miza o mentorstvu pa je združila v medsebojnih vprašanjih in odgovorih študenta Andreja Šolarja in mentorje Roberta Mlakarja (kratkoročni spomin pri računalništvu ne velja, bolj velja računalniška intuicija), Lučko Šičarov (včasih celo domači vrt postane razstavni prostor, kajti izstopiti v javnost je pomembno), Meto Kutin (raziskovalno ter projektno učenje spreminjajo študente in mentorja hkrati) in moderatorko Dušano Findeisen.
V marcu 2016 se je sestala skupina za zagovorništvo, skupina Za dejavno starost gre
Ljubljana, 8. marec 2016
Gre za skupino upokojenih poklicnih novinark in drugih za spremembe “vnetih” članic Slovenske UTŽO. Kako narediti Slovensko UTŽO še vidnejšo, ne le pri študentih in potencialnih študentih, strokovni javnosti doma in v tujini, marveč tudi v očeh odločevalcev, je bilo bistveno vprašanje. Skupina si je nadela ime Skupina za dejavno starost gre. Preverila je, kakšne so možnosti zaposlovanja/upokojitve starejših in odkrila naslednje: Zaposlovanje starejših ni omejeno, da le nima elementov stalnega delovnega razmerja. Glede upokojitve do 65. leta starosti nam pripadajo nekatere ugodnosti. Lahko pričnemo prejemati del predčasne pokojnine. Če smo zavarovani pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, če smo stari manj kot 65 let, če nismo uveljavili delne pokojnine, do navedene starosti, vsak mesec prejmemo 20% mesečnega zneska pokojnine, ki bi ga prejeli, če bi se upokojili. Lahko se nam odmeri višja delna pokojnina. Če smo zavarovani pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in če smo stari manj kot 65 let imamo pravico do 5 % mesečnega povišanja uveljavljene delne pokojnine. Lahko se nam bo odmeril višji odstotek pokojnine. Če imamo 60 let in 40 let delovne dobe (brez upoštevanja dokupljene delovne dobe), a ostajamo zavarovani pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, se nam za obdobje nadaljnjih treh zaporednih let delovne dobe, meseci štejejo drugače. Za vsako tromesečje (trije zaporedni meseci) se nam pokojnina poviša za 1%.
Skupina bo pripravila pobude za spremembo zakonodaje in pobude za razvojno vizijo Slovenije do leta 2050 za srečanje z Alenko Smerkolj, ministrico za razvoj.
Za mrežo je v mesecu marcu potekalo izobraževanje iz poznavanja portala e-uprave
Ljubljana, 1. in 4. marec 2016
V sodelovanju z Ministrstvom za javno upravo in njihovimi predavatelji sta potekali izobraževalni srečanji za računalniške mentorje in študente UTŽO. Portal javne uprave je bil leta 2001 neurejeno odlagališče gradiva različnih ministrstev, v zadnjem času pa dobiva premišljeno in pregledno podobo. Ko zaprosimo za ta ali oni formular in vpišemo EMŠO, se ta sam napolni z ustreznimi podatki. Kakšno olajšanje! Mnoge storitve so med seboj povezane, portal sprejme v njihovem jeziku tudi bralce, pripadnike italijanske ali madžarske manjšine, pa tudi obiskovalce s posebnimi potrebami. Tiste, ki slabo slišijo (film v znakovnem jeziku), vidijo (večje, manjše črke in različna barvna ozadja in aplikacija bralec). Na tim. oglasni deski znotraj portala so objave, ki jih ni bilo moč vročiti s pošto. Na portalu nas opozarjajo o za nas pomembnih datumih in dogodkih (Moja e-uprava). E-demokracija omogoča razmislek o zakonskih pobudah itd. Prav je, da portal pričnemo uporabljati hitro in množično in da brezplačno pridobimo ter namestimo spletno digitalno potrdilo SIGN-ca. Pa še to, ta portal je vljuden, jasen, pregleden, slovenščina je negovana, razveselil nas je! Več
Iz knjižnice Laško sporočajo, da so ustanovili novo UTŽO Laško
Laško, 25. februar 2016
Danes je za Laško lep dan in za Laščane lep dogodek so sklenili na ustanovnem srečanju nove UTŽO, nastale na pobudo Metke Kovačič, upokojene direktorice tamkajšnje knjižnice. Krajani imajo tako novo možnost učenja in delovanja, kraj novo središče razvoja, za katerega je potreben socialni kapital, povezanost delujočih ljudi. V marcu začenjajo z delom študijski krožki: domoznanski, potopisni, študijski krožek za angleščino in nemščino ter računalništvo. Alijana Šantej je v imenu Mreže Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje zbranim približala model, poslanstvo, oblike in metode UTŽO. Razmejila je vlogi mentorja in animatorja, poudarila pomen UTŽO in prostovoljstva za lokalno okolje in razvoj. Laško ima razgibano preteklost in v 19. stoletju razgibano društveno dejavnost nemškega in slovenskega življa, bogato industrijsko preteklost, kar vse velja raziskati. Nedvomno bo nova UTŽO to tudi storila.
Z univerze za tretje življenjsko obdobje v Žalcu sporočajo, da so se zbrali v Medobčinski knjižnici in predstavili svoje delo
Žalec, 1. februar 2016
V Medobčinski knjižnici je bilo čutiti utrip Univerze za tretje življenjsko obdobje Žalec. Njeni člani so o svojem delu pripravili pregledno razstavo. Poznati prehojeno pot je pomembno! Odpreti pogled javnosti nanjo, prav tako! Večer je bil namenjen zaznavanju utripa domoznanstva in pogovoru z Marijo Masnec, predsednico UTŽO Žalec. Mag. Cvetka Mastnak Čulk je predstavila dosežke študijskega krožka Zelišča, narava in zdravje, Andreja Šteiner medgeneracijsko povezovanje, Mira Kodrun svoje izkušnje animatorice. Janez Meglič, prvi predsednik UTŽO in častni občan občine Žalec, je v šali dejal, da gre za eno redkih univerz, kjer so člani nenehno na nogah, v stalni pripravljenosti. Pogovor sta vodili Karmen Kreže in Tanja Pilih, člani zeliščarskega študijskega krožka pa so pripravili posladek za navzoče. Vir: UTŽO Žalec
Prejeli smo vabilo za sodelovanje. Štafeta obdonavskega kruha – Pridružite se
Februar 2016
»Na naši spletni strani www.tastes-of-danube.eu si lahko ogledate, kaj počnemo te dni« pišejo iz partnerskega združenja DANET. Zdaj tam razvijajo zamisel Štafete obdonavskega kruha (angl. Danube Bread on Tour). Kaj nameravajo? Zmesili bodo/bomo temeljno zmes, temeljno testo za kruh, ki se bo delil, zmeraj znova. Testo bodo/bomo ponesli vzdolž Donave, skozi obdonavske države. Potovali bomo s kolesom, peš, z avtomobilom ali letalom. Vstopali bomo v mesta, lokalne skupnosti, skupine prebivalcev, društva. Ti bodo iz testa spekli kruh in ga delili med seboj, z drugimi v regiji ali kraju, v znak prijateljstva. Sleherno dejavnost bomo ujeli v lečo fotoaparatov. Sleherno fotografijo bomo objavili skupaj z recepti.
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje z odprtim pismom reagirala na (ne)odnos do pribežnih otrok brez spremstva
Februar 2016
Prizadele so nas odločitve skupine učiteljev in staršev, ki nasprotujejo nastanitvi otrok brez spremstva v dijaški dom? Prizadele do take mere, da smo se nehote spomnili rastočega odpora do drugačnosti judov leta 1932. Primerjava ni primerna, boste dejali! Upamo, da res ni. Indoktrinirani nemški otroci so se zjutraj prebudili in se oddahnili. Hvala Bogu, da nismo judje! Hvala Bogu, da nismo otroci brez spremstva, bi morda dejali danes. Vzemite kdaj v roke Biblijo sovraštva Leona Poliakova (fr. La Bible de la haine), ki je pet let študija posvetil pogovorom z žrtvami holokavsta in videli boste, da stvari niso tako nedolžne, kot se morda zdi. Spoznali boste, kako potrebni so bili judje in sovraštvo do njih, da se je lahko utrdila nacistična diktatura. Sovraštvo do judov se je nato razširilo v sovraštvo do Nemcev. Lahko preberete to biblijo, lahko pa storite tudi manj kot to. Oglejte si nekaj posnetkov iz Sirije ali Ukrajine. Hiše, šole, ki se rušijo, hrana in voda, ki ju zmanjkuje. Ali obratno, poglejte zgodbo Sir Wintona in rešena življenja? Razmišljate o tujih otrocih, kot da so vaši! Več
Prof. dr. Ana Krajnc sprejeta v International adult and continuing education Hall of Fame
Prof. dr. Ana Krajnc, pionirka andragogike v Sloveniji in predsednica Združenja SUTŽO, mreže univerz za tretje življenjsko obdobje, je 19. septembra 2019 v Beogradu prejela posebno priznanje, sprejem v Dvorano slavnih v izobraževanju odraslih. Za priznanje ji iskreno čestitamo!
Novo ustanovljeni UTŽO Maribor in UTŽO Ribnica
V času poletnih počitnic sta se mreži Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje pridružili dve novo ustanovljeni članici: Društvo univerza za tretje življenjsko obdobje Maribor in Društvo za izobraževanje za tretje življenjsko obdobje, Univerza za tretje življenjsko obdobje Ribnica, Sodražica, Loški potok. Vsem pobudnikom, somišljenikom in vodstvu obeh UTŽO iskreno čestitamo! Mreža sedaj povezuje že 53 univerz za tretje življenjsko obdobje po vsej Sloveniji.
60 let Ljudske univerze Krško in 20 let Univerze za tretje življenjsko obdobje Krško
“Ljudska univerza v Krškem je svojo vlogo v občini še povečala, ko je pred dvema desetletjema ustanovila Univerzo za tretje življenjsko obdobje Krško. S tem je začela uresničevati koncept vseživljenjskega izobraževanja. Tega ni, če ne zagotovimo možnosti za izobraževanje ljudi tudi v zadnjih treh desetletjih svojega življenja …” je v prispevku jubilejnega zbornika 60 let Ljudske univerze Krško povedala predsednica mreže Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje, prof. dr. Ana Krajnc. Ob jubileju iskreno čestitamo vodstvu, študentom, mentorjem, sodelavcem in somišljenikom!
10 let delovanja Univerze za tretje življenjsko obdobje v Izoli
V letu 2019 obeležuje deseto leto svojega delovanja Andragoško društvo Morje UTŽO Izola. Njihovemu vodstvu, študentom, mentorjem, sodelavcem in somišljenikom iskreno čestitamo!
4. letni posvet o srebrni ekonomiji ‘Učenje, povezovanje, delovanje’
Ljubljana, 16. maj 2019
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje (SUTŽO) je v okviru Dnevov medgeneracijskega sožitja in Tedna vseživljenjskega učenja 2019 pripravila že 4. letni posvet o srebrni ekonomiji. Posvet je moderiral Dušan Snoj, predsednik skupine za razvoj srebrne ekonomije na Slovenski univerzi za tretje življenjsko obdobje. Posvet je podprl prizadevanja SUTŽO za uveljavljanje koncepta srebrne ekonomije, ki temelji na izhodišču, da je potreben celosten pristop, v katerem starejši sodelujejo s svojim izkustvenim znanjem, pospeševati je treba razvoj novih prožnih oblik učenja, ustvarjanja in delovanja starejših in omogočiti, da družba upošteva njihove sposobnosti, znanje in izkušnje.
Na posvetu so sodelovali: Uroš Prikl, državni sekretar v Kabinetu predsednika Vlade RS, prof. dr. Vlado Dimovski, Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani, prof. dr. Ana Krajnc, predsednica SUTŽO, Alenka Reissner, Zveza društev upokojencev Slovenije, Slavica Borka Kucler, prejemnica priznanja Andragoškega centra Slovenije ter dr. Dušana Findeisen, Nada Serajnik Sraka in Milena Majzelj, SUTŽO.
Ta veseli dan učenja
Teden vseživljenjskega učenja (10. maj do 30. junij 2019)
Univerze za tretje življenjsko obdobje so prostor osebnostne rasti, dejavnega državljanstva, izstopa v javnost, pa tudi svobode in ugodja, ki ga starejši študenti občutijo ob učenju in delovanju. Govorimo u učenju z radostjo, o učenju brez zunanje prisile, zato smo skupno akcijo mreže Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje v Tednu vseživljenjskega učenja 2019 tudi naslovili Ta veseli dan učenja.
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje kot tematski koordinator povezuje članice mreže v dogodkih, ki slavijo učenje in ustvarjanje starejših: delavnice, razstave, srečanja ob zaključku študijskega leta, medgeneracijske dogodke, javna predavanja, dan odprtih vrat UTŽO in druge javne predstavitve nasledkov učenja in ustvarjanja starejših v študijskih skupinah, ki se bodo odvile v obdobju od 10. do 19. maja oziroma do 30. junija 2019.
Akcija je doprinos mreže SUTŽO k TVU 2019 za prepoznavanje, utrjevanje in uveljavljanje vloge univerz za tretje življenjsko obdobje na področju vseživljenjskega izobraževanja v slovenskem prostoru.
Oseba za stik: Urša Kramberger, ursa.kramberger@univerzatri.si, 01 433 20 90.
KOLEDAR PRIREDITEV >>
Strokovni posvet mreže Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje ‘Starejši, učenje, umetnost’
Domžale, 25. april 2019
Vse od svojih začetkov pred 35-imi leti Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje z izobraževanjem, kulturo, še prav posebej pa z ustvarjanjem umetnostnih del, namensko in načrtovano vstopa v javni prostor. Tam se starejši študenti preverjajo v očeh javnosti, tam se srečajo z drugimi svetovi: posamezniki, strokovnjaki, odločevalci, z drugimi generacijami.
Tako in zato Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje prireja festival znanja in kulture starejših, filmske festivale, konference, predavanja, nastope, razstave, predstavitve svojih in drugih publikacij. Zato svoje predstavitve seli v prostore, dostopne javnosti. Zato svoje študente spodbuja in za njih spleta ustrezne okoliščine, da lahko ustvarjajo kataloge svojih umetniških del, prispevajo razprave, izdajajo literarne zbornike, postavljajo na oder dramska dela, z znanjem in umetniškimi deli sodelujejo v kampanjah za prepričevanje javnosti, se ukvarjajo z raziskovalnim učenjem, odpirajo nova vsebinska področja ipd.
Gre za družbeno angažirano učenje in gre za družbeno umetniško ustvarjanje, ki se dotikata skupnih tem, družbenih vprašanj, tudi tistih najbolj žgočih, pred katerimi si družba morebiti zatiska oči, od njih beži ali jih ne razume dovolj.
Predavatelji in razpravljavci so na posvetu skušali odgovoriti na nekatera vprašanja:
- Zakaj in kako v današnji družbi umetnost sproža prepotrebno in bogateče nas doživljajsko učenje?
- Ali ima v starajoči se slovenski družbi izobraževanje starejših ustrezen položaj?
- Kakšen je pomen interkonektivnosti in mrež v izobraževanju starejših?
- Kako umetnost vpliva na razvoj posameznika?
- Kdaj je neko izobraževanje /ustvarjanje umetnosti družbeno angažirano in kdaj ni, ter kakšen je pomen vzajemnega učenja ?
5. mednarodni festival znanja in kulture starejših / 5th International Festival of Knowledge and Culture in Later Life
Domžale, 25. april 2019
5. mednarodni festival znanja in kulture starejših je dogodek Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje. Festival nas seznanja z dosežki izobraževanja, ustvarjanja in delovanja starejših. Je prostor izmenjave med univerzami za tretje življenjsko obdobje in je prostor sodelovanja s sorodnimi domačimi in tujimi organizacijami.
Častni pokrovitelj festivala je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.
PROGRAM >>
Okrogla miza o razvoju in raziskovanju izobraževanja odraslih in starejših odraslih
Koper, 14. januar 2019
Na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem je potekala okrogla miza o razvoju in raziskovanju izobraževanja odraslih in starejših odraslih. Vodila jo je doc. dr. Maja Mezgec. Predstavnice Društva Pristan – UTŽO Koper so orisale razvoj svoje univerze. O novih paradigmah v izobraževanju je spregovorila prof. dr. Ana Krajnc. Poudarila je, da se izobraževanje spreminja, ko mora slediti potrebam človeka v negotovi, postmoderni in tehnološko visoko razviti družbi. Tehnološki razvoj ni grožnja, temveč priložnost, podobno kot staranje prebivalstva ni problem, temveč dosežek civilizacije. Sodobno izobraževanje, trdi dr. Ana Krajnc, sklicujoč se na francoskega filozofa Michela Serresa, mora v vseh življenjskih obdobjih spodbujati ustvarjalnost, delovanje v okolju in pripravljenost za učenje.
O dejavnostih SUTŽO v radijski oddaji
Ljubljana, september 2018
Pred začetkom novega študijskega leta so se v radijski oddaji Storž predstavile članice mreže SUTŽO. V oddaji na Radiu Slovenija 1 so sodelovale Nevenka Tomšič (UTŽO Ilirska Bistrica), Borjana Koželj (UTŽO Škofja Loka), Mira Smerkolj (UTŽO Domžale) in Alijana Šantej (UTŽO Ljubljana), ki so predstavile dejavnosti, ki se odvijajo v mreži SUTŽO. Več>>>
Srebrna ekonomija – kako naprej?
Ljubljana, junij 2018
Člani skupine za razvoj srebrne ekonomije (predsednik Dušan Snoj s sodelavci skupine Dušanom Kidričem, prof. dr. Tinetom Stanovnikom in Markom Kranjcem) so v sodelovanju s strokovnimi sodelavci SUTŽO pripravili 3. posvet mreže SUTŽO o srebrni ekonomiji. Na njem so sodelovali ugledni strokovnjaki. Prof. dr. Ana Krajnc (SUTŽO) je pripravila uvodni prispevek Vseživljenjsko ustvarjalno delo – pogoj za sožitje generacij in vključujočo družbo. Izr. prof. Jože Sambt (Ekonomska fakulteta v Ljubljani) je spregovoril o ekonomskih posledicah staranja prebivalstva, dr. Magda Zupančič (MDDSZEM) o vrednotenju znanja starejših v Sloveniji in EU, mag. Jurij Snoj (Direktorat za trg dela in zaposlovanje RS) o izzivih vseživljenjskega izobraževanja in vseživljenjskega dela, dr. Dušana Findeisen (SUTŽO) o promociji in dosežkih izobraževanja starejših. Predstavitvam posameznih strokovnjakov je sledila široka razprava udeležencev posveta.
Skupina za mednarodno izmenjavo študentov SUTŽO je gostila sovrstnike iz Prage
Ljubljana, junij 2018
Skupina študentov Centra za vseživljenjsko učenje v Pragi (The Center of Lifelong Learning in Prague) je obiskala Ljubljano, kjer so jih študenti in prostovoljci UTŽO Ljubljana pod vodstvom Mirke Šmitek povedli po Ljubljani in širše po Sloveniji. Gostom iz Prage je Alijana Šantej, vodja UTŽO Ljubljana, predstavila poslanstvo in dejavnosti SUTŽO. Skupina za mednarodno izmenjavo študentov SUTŽO je že navezala stike za naslednje študijske izmenjave s Frankfurtom (Universität des 3. Lebensalters an der Goethe-Universität Frakfurt am Main) in Neapljem (Leutec – Libera Universita Europea, Terza Eta Campania).
Univerze, ki v letu 2018 praznujejo
Za nevladne organizacije velja, da jih je razmeroma lahko ustanoviti, a nadvse težko je, da obstanejo in trajajo. V letu 2018 so okrogle obletnice, 20 let delovanja, praznovale UTŽO Trebnje, UTŽO Zasavska regija Trbovlje, UTŽO Ajdovščina in UTŽO Piran ter pet let delovanja UTŽO Slovenj Gradec. Njihovemu vodstvu, študentom, mentorjem, sodelavcem in somišljenikom ponosno in iskreno čestitamo!
Ruščina in Ruski center znanosti in kulture na obisku
Ilirska Bistrica, februar 2018
Rusijo poznajo starejše generacije predvsem po filmu in ruski književnosti. Sredi obleganega Leningrada je denimo delo Jevgenij Onjegin mnogim pomagalo, da so preživeli, kajti znali so ga na pamet in natančni opisi hrane so oblegane vsaj malo nasitili. Ruska poezija je bila edina »živa, človeška, lahko si jo je bilo podariti«. Puškinove pesmi so dolgo simbolizirale lepoto ruskega jezika. Takšne in podobne misli so se članom UTŽO Ilirska Bistrica utrnile ob obisku predstavnikov Ruskega centra znanosti in kulture (RCZK) iz Ljubljane. Ruščine se v Ilirski Bistrici učijo tudi na tamkajšnji UTŽO. S kulturnim programom so osnovnošolci in recitatorji, člani študijske skupine »Ruščina« (Vladimir Polh, Danica Kirn, Marija Gaberšnik, ob pomoči mentorice profesorice Mete Frank), pričakali obiskovalce. V imenu UTŽO je priznanje Ruskega centra prevzela predsednica UTŽO Nevenka Tomšič. Pripomba: leta 1980 je 82 % prebivalcev tedanje Sovjetske zveze govorilo rusko, od tega jih je 58 % izjavilo, da je ruščina njihov materni jezik. Danes v Rusiji ločujejo med etničnimi Rusi in rusofoni (tistimi, ki govorijo rusko). (Vir: Marija Gaberšnik)
Podpisali smo Listino raznolikosti Slovenija
Ljubljana, november 2017
Mirjam Bevc Peressutti je kot predstavnica SUTŽO 14. novembra 2017 v Hiši Evropske unije podpisala Listino raznolikosti Slovenija. SUTŽO je tako med prvimi 59. slovenskimi organizacijami podpisnicami. Direktive EU o nediskriminacijami prepoznavajo šest individualnih značilnosti (spol, spolna usmerjenost, invalidnosti, starost, veroizpoved ali prepričanja, rasno ali etnično poreklo) kot šest razlogov za zaščito, na katerih ne sme temeljiti različnost obravnave. Politika upravljanja s človeškimi viri se tako osredotoča na prepoznavanje in spoštovanje posameznih spretnosti in ne na posameznikove značilnosti, ki so lahko razlog za diskriminacijo.
Rožnati objem za rožnati oktober
Logatec, oktober 2017
Društvo Univerza za tretje življenjsko obdobje Logatec je v mesecu septembru, z namenom ustvariti rožnate pletenine, organiziralo javno delavnico pletenja in kvačkanja. Delavnica je doživela dober odziv; vse udeleženke so pletle z rožnato prejo, ki so jo donirale spletni trgovini Lanatus iz Logatca in Moja preja iz Ljubljane ter trgovina Lisa iz Medvod.
S povezovanjem in sodelovanjem so metaforično povezale nežne rožnate niti za zdravje in osveščale s pomočjo ustvarjalnosti. Zahvaljujejo se vsem, ki so skupaj z njimi in Europo Donno Slovenija povezali rožnate niti za zdravje! VEČ >>
Posvet o srebrni ekonomiji
Ljubljana, junij 2017
Skupina za razvoj srebrne ekonomije pri SUTŽO, ki jo vodi Dušan Snoj, je 6. junija 2017 organizirala 2. nacionalni posvet o srebrni ekonomiji z naslovom Vseživljenjsko učenje, delo in razvoj – temelj srebrne ekonomije. Na posvetu se je oblikoval memorandum za javnost. Sodelovali so ugledni strokovnjaki, predstavniki Urada predsednika države in Kabineta predsednika Vlade RS, resornih ministrstev, Obrtno podjetniške zbornice Slovenije, strokovni sodelavci SUTŽO in študenti SUTŽO. Velika udeležba na posvetu potrjuje družbeni interes, da se prilagodimo stvarnosti in sprejmemo danosti razvoja. Starejši ne iščejo služb, le delali bi radi. Srebrna ekonomija naj podpira razvoj dejavne starosti.
Nove članice mreže SUTŽO v letu 2016
V letu 2016 so se nam pridružile novoustanovljene UTŽO Laško, Log – Dragomer in Rakičan. Kot pridružena članica mreže nastopa Zrela univerza Filozofske fakultete Univerze v Mariboru.
Strokovni posvet Znaš, nauči drugega in 21. seja Sveta mreže
Trebnje, 29. november 2016
Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje so se srečale na strokovnem posvetu v Trebnjem, kjer je potekala delavnica – Sejem kompetenc mladih iskalcev zaposlitve in starejših študentov. Na sejmih se običajno prodaja, na našem se je darovalo! Mladi iskalci zaposlitve bi se radi učili o medsebojnih odnosih, strukturiranju časa, razvoju odgovornosti, pridobivanju faktografskega znanja in samostojnem učenju. Potrebovali bi pomoč pri podjetniškem delovanju in kompetentno usmerjanje (poslovno, finančno, pravno, psihološko). Starejši študenti SUTŽO bi se radi učili e-poslovanja, zmožnosti vživetega poslušanja, lepega obnašanja in napredne rabe pametnih telefonov. Mladi in starejši si želijo odkriti svojo identiteto in starejši lahko mladim na tej poti nudijo pomoč, vzpodbudo in podporo. Delavnico sta vodili Alenka Blazinšek in prof. dr. Ana Krajnc. Po posvetu je potekala 21. seja Sveta mreže SUTŽO.
Oglejte si:
Tudi njej je trideset let. Za delovanje in priznanje UTŽO Velenje so zaslužni vsi
Velenje, september 2016
Visoko občinsko priznanje – plaketo Mestne občine Velenje je UTŽO Velenje ponosno prejela za svoj trideseti rojstni dan, za ”trideset let prostovoljnega dela na področju izobraževanja ter širjenja znanja starejših na lokalni in regijski ravni.” Za delovanje univerze so zaslužni prav vsi njeni člani, zagotovo pa je plaketa priznanje njihovemu delu, izjemna spodbuda študentom za nadaljnje pridobivanje ter darovanje znanja in kulture, je izraz podpore skupnosti starejših, ki se nenehno učijo. (Vir: Marija Vrtačnik, predsednica)
Strokovni posvet Izobraževanje in socialna vključenost ranljivih skupin
Ljubljana, 25. oktober 2016
O pomenu socialne vključenosti, odprtega dostopa do znanja, strategiji dolgožive družbe, motivaciji mladih in starejših za učenje so razpravljale prof. dr. Ana Krajnc, predsednica UTŽO, Marija Pukl, državna sekretarka v Kabinetu predsednika vlade RS, dr. Magda Zupančič, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Alenka Blazinšek, Zavod Nefiks, Inštitut za promocijo in beleženje neformalno pridobljenega znanja ter Ljuba Fišer. Posvet je moderirala Maša Bizovičar. V razpravi na koncu je bil izpostavljen pomen razvijanja možnosti postopnega upokojevanja in spodbujanja aktivnega staranja ter še več medgeneracijskega sodelovanja. Posvet je sofinanciralo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.
Preberite si:
Memorandum o srebrni ekonomiji
Ljubljana, junij 2016
Mreža SUTŽO je 8. junija 2016 organizirala pomemben posvet o srebrni ekonomiji. V praksi se razvijajo razne oblike dela in številčno naraščajo, ker ustrezajo ekonomiji v družbi sprememb in družbi velikih možnosti ter podpirajo osebno rast človeka. Posveta so se udeležili predstavniki italijanske in madžarske ambasade, Obrtne zbornice Slovenije, podjetij, mladinskih klubov in organizacij, Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, fakultet Univerze v Ljubljani in predstavniki članic naše mreže. Rezultat posveta so ključna priporočila.
O UTŽO Brda, usposabljanju in razširjeni seji sveta mreže UTŽO ter prvih češnjah
Vipolže, 17. maj 2016
Navzoče so pozdravili Tina Novak Samec, direktorica ZTKMŠ Brda, Duška Prinčič Domenis, predsednica in ustanoviteljica čisto mlade UTŽO Brda in Anita Manfreda, direktorica uprave Občine Brda. V svojem pozdravnem nagovoru je direktorica uprave Občine Brda povedala: “Spodbujate pridobivanje in delitev znanja, botrujete k razvoju in sodelovanju starejših v družbi. Starega hrasta, kot pravijo, ni mogoče kar tako podreti z enim udarcem. Ta z dolgoletnimi izkušnjami in znanjem lahko kljubuje vsem napadom, neugodnim situacijam, življenjskim izkušnjam. V znanju je moč!“
Na usposabljanje Učljivost starejših in sodobne metode izobraževanja ter 20. razširjeno sejo sveta Mreže Slovenska UTŽO je prišlo nad šestdeset udeležencev. V prelepi vili Vipolže v Goriških Brdih, sredi valovite zelene pokrajine in pokončnih cipres so prisluhnili predavanju prof. dr. Marka Radovana. Znanje mladih je dihotomo, razmejeno na dve kategoriji, belo in črno. V odraslosti učenci znanje relativizirajo, zagledajo več razsežnosti. V starosti je učenje dialektično; starejši želijo razumeti vzroke, posledice, povezave, da dosežejo in ohranijo avtonomnost in povezanost z drugimi. Slednjemu je pritrdila tudi prof. dr. Ana Krajnc, naslanjajoč se na rezultate raziskave v Mreži Slovenske UTŽO o dejavnikih, ki v študijskih krožkih povečujejo učljivost.
Umetnostna zgodovina Brd je študijski krožek, ki krepi lokalni razvoj, obiskovalce pa popelje po najlepših poteh. Na razširjeni seji sveta mreže, ki jo je vodila Maša Bizovičar, je tekla beseda o novih članicah Mreže Slovenske UTŽO, Rakičan, Laško, Log-Dragomer in pridruženi članici FF Univerzi v Mariboru, o razvoju programov na področju digitalizacije, tehnike in naravoslovja, članarini mreže, financiranju UTŽO, sodelovanju članic mreže pri E-novicah in na spletni strani Slovenske UTŽO. Mirjam Bevc Peresutti pa je predstavila skupino za zagovorništvo. Usposabljanje je sofinanciralo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.
Preberite si:
- PPT posveta
- prof. dr. Marko Radovan, Učljivost starejših in sodobne metode izobraževanja
- Zapisnik 20. seje Sveta mreže
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje je zdaj članica EURAG
Ljubljana, 6. maj 2016
Na konferenci EURAG, ki jo je v Ljubljani odlično organizirala in izpeljala Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS) je Ana Krajnc predstavila Slovensko UTŽO, Dušana Findeisen pa partnersko evropsko združenje DANET. EURAG je nastal pred petdesetimi leti in je prva evropska organizacija starejših. Je posvetovalna organizacija OZN v New Yorku in članica Sveta Evrope v Strasbourgu, članica Socialne platforme Evrope, kar ji daje širši pogled na problematiko družbenih skupin. Udeleženci konference in generalne skupščine so znova poudarili pomembnost vseživljenjske obravnave staranja, izmenjave informacij, znanja, vpliva na oblikovanje zakonov, odkrivanja tudi posebnih področij (denimo staranje v zaporih), potrebe po nastanku priročnika za prehod iz aktivnega obdobja v upokojitev. Časi so za starejše in vse druge prelomni, zato se morajo vrste tistih, ki zagovarjajo starejše še bolj strniti.
Podelili so priznanja zaslužnim članicam UTŽO Žalec. V tem društvu se občinska sredstva oplemenitijo
Žalec, 4. marec 2016
V petek , 4. marca 2016, so se na 17. občnem zboru srečali člani Društva univerza za tretje življenjsko obdobje Žalec. Uvodni pozdrav je imel župan Janko Kos. Zaslužne članice Mira Kodrun, Breda Šip, Metoda Uranjek in Tatjana Pevec so za svoje dolgoletno delo v organih društva ter sodelovanje v projektih prejele društvena priznanja. Predsednica Marija Masnec je zgoščeno poročala delovanju društva v letu 2015, poudarila bogato delo 30-tih študijskih skupin, nato pa predstavila še program in ambiciozne načrte za leto 2016. Društvo UTŽO Žalec je še posebej dejavno na področju medgeneracijskega učenja in sodelovanja v kraju.
Kako se učijo starejši? Uvajalno usposabljanje novih mentorjev Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje
Ljubljana, 16. marec 2016
Prišli so z vseh koncev Slovenije, da se med seboj spoznajo, da skupaj mislijo o posebnostih izobraževanja starejših, o družbenem položaju starejših, njihovih psiholoških značilnostih, o skupinski dinamiki, o organizaciji izobraževanja starejših. Na njihova vprašanja je s predavanji odgovarjala Ana Krajnc, predsednica SUTŽO. Okrogla miza o mentorstvu pa je združila v medsebojnih vprašanjih in odgovorih študenta Andreja Šolarja in mentorje Roberta Mlakarja (kratkoročni spomin pri računalništvu ne velja, bolj velja računalniška intuicija), Lučko Šičarov (včasih celo domači vrt postane razstavni prostor, kajti izstopiti v javnost je pomembno), Meto Kutin (raziskovalno ter projektno učenje spreminjajo študente in mentorja hkrati) in moderatorko Dušano Findeisen.
V marcu 2016 se je sestala skupina za zagovorništvo, skupina Za dejavno starost gre
Ljubljana, 8. marec 2016
Gre za skupino upokojenih poklicnih novinark in drugih za spremembe “vnetih” članic Slovenske UTŽO. Kako narediti Slovensko UTŽO še vidnejšo, ne le pri študentih in potencialnih študentih, strokovni javnosti doma in v tujini, marveč tudi v očeh odločevalcev, je bilo bistveno vprašanje. Skupina si je nadela ime Skupina za dejavno starost gre. Preverila je, kakšne so možnosti zaposlovanja/upokojitve starejših in odkrila naslednje: Zaposlovanje starejših ni omejeno, da le nima elementov stalnega delovnega razmerja. Glede upokojitve do 65. leta starosti nam pripadajo nekatere ugodnosti. Lahko pričnemo prejemati del predčasne pokojnine. Če smo zavarovani pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, če smo stari manj kot 65 let, če nismo uveljavili delne pokojnine, do navedene starosti, vsak mesec prejmemo 20% mesečnega zneska pokojnine, ki bi ga prejeli, če bi se upokojili. Lahko se nam odmeri višja delna pokojnina. Če smo zavarovani pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in če smo stari manj kot 65 let imamo pravico do 5 % mesečnega povišanja uveljavljene delne pokojnine. Lahko se nam bo odmeril višji odstotek pokojnine. Če imamo 60 let in 40 let delovne dobe (brez upoštevanja dokupljene delovne dobe), a ostajamo zavarovani pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, se nam za obdobje nadaljnjih treh zaporednih let delovne dobe, meseci štejejo drugače. Za vsako tromesečje (trije zaporedni meseci) se nam pokojnina poviša za 1%.
Skupina bo pripravila pobude za spremembo zakonodaje in pobude za razvojno vizijo Slovenije do leta 2050 za srečanje z Alenko Smerkolj, ministrico za razvoj.
Za mrežo je v mesecu marcu potekalo izobraževanje iz poznavanja portala e-uprave
Ljubljana, 1. in 4. marec 2016
V sodelovanju z Ministrstvom za javno upravo in njihovimi predavatelji sta potekali izobraževalni srečanji za računalniške mentorje in študente UTŽO. Portal javne uprave je bil leta 2001 neurejeno odlagališče gradiva različnih ministrstev, v zadnjem času pa dobiva premišljeno in pregledno podobo. Ko zaprosimo za ta ali oni formular in vpišemo EMŠO, se ta sam napolni z ustreznimi podatki. Kakšno olajšanje! Mnoge storitve so med seboj povezane, portal sprejme v njihovem jeziku tudi bralce, pripadnike italijanske ali madžarske manjšine, pa tudi obiskovalce s posebnimi potrebami. Tiste, ki slabo slišijo (film v znakovnem jeziku), vidijo (večje, manjše črke in različna barvna ozadja in aplikacija bralec). Na tim. oglasni deski znotraj portala so objave, ki jih ni bilo moč vročiti s pošto. Na portalu nas opozarjajo o za nas pomembnih datumih in dogodkih (Moja e-uprava). E-demokracija omogoča razmislek o zakonskih pobudah itd. Prav je, da portal pričnemo uporabljati hitro in množično in da brezplačno pridobimo ter namestimo spletno digitalno potrdilo SIGN-ca. Pa še to, ta portal je vljuden, jasen, pregleden, slovenščina je negovana, razveselil nas je! Več
Iz knjižnice Laško sporočajo, da so ustanovili novo UTŽO Laško
Laško, 25. februar 2016
Danes je za Laško lep dan in za Laščane lep dogodek so sklenili na ustanovnem srečanju nove UTŽO, nastale na pobudo Metke Kovačič, upokojene direktorice tamkajšnje knjižnice. Krajani imajo tako novo možnost učenja in delovanja, kraj novo središče razvoja, za katerega je potreben socialni kapital, povezanost delujočih ljudi. V marcu začenjajo z delom študijski krožki: domoznanski, potopisni, študijski krožek za angleščino in nemščino ter računalništvo. Alijana Šantej je v imenu Mreže Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje zbranim približala model, poslanstvo, oblike in metode UTŽO. Razmejila je vlogi mentorja in animatorja, poudarila pomen UTŽO in prostovoljstva za lokalno okolje in razvoj. Laško ima razgibano preteklost in v 19. stoletju razgibano društveno dejavnost nemškega in slovenskega življa, bogato industrijsko preteklost, kar vse velja raziskati. Nedvomno bo nova UTŽO to tudi storila.
Z univerze za tretje življenjsko obdobje v Žalcu sporočajo, da so se zbrali v Medobčinski knjižnici in predstavili svoje delo
Žalec, 1. februar 2016
V Medobčinski knjižnici je bilo čutiti utrip Univerze za tretje življenjsko obdobje Žalec. Njeni člani so o svojem delu pripravili pregledno razstavo. Poznati prehojeno pot je pomembno! Odpreti pogled javnosti nanjo, prav tako! Večer je bil namenjen zaznavanju utripa domoznanstva in pogovoru z Marijo Masnec, predsednico UTŽO Žalec. Mag. Cvetka Mastnak Čulk je predstavila dosežke študijskega krožka Zelišča, narava in zdravje, Andreja Šteiner medgeneracijsko povezovanje, Mira Kodrun svoje izkušnje animatorice. Janez Meglič, prvi predsednik UTŽO in častni občan občine Žalec, je v šali dejal, da gre za eno redkih univerz, kjer so člani nenehno na nogah, v stalni pripravljenosti. Pogovor sta vodili Karmen Kreže in Tanja Pilih, člani zeliščarskega študijskega krožka pa so pripravili posladek za navzoče. Vir: UTŽO Žalec
Prejeli smo vabilo za sodelovanje. Štafeta obdonavskega kruha – Pridružite se
Februar 2016
»Na naši spletni strani www.tastes-of-danube.eu si lahko ogledate, kaj počnemo te dni« pišejo iz partnerskega združenja DANET. Zdaj tam razvijajo zamisel Štafete obdonavskega kruha (angl. Danube Bread on Tour). Kaj nameravajo? Zmesili bodo/bomo temeljno zmes, temeljno testo za kruh, ki se bo delil, zmeraj znova. Testo bodo/bomo ponesli vzdolž Donave, skozi obdonavske države. Potovali bomo s kolesom, peš, z avtomobilom ali letalom. Vstopali bomo v mesta, lokalne skupnosti, skupine prebivalcev, društva. Ti bodo iz testa spekli kruh in ga delili med seboj, z drugimi v regiji ali kraju, v znak prijateljstva. Sleherno dejavnost bomo ujeli v lečo fotoaparatov. Sleherno fotografijo bomo objavili skupaj z recepti.
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje z odprtim pismom reagirala na (ne)odnos do pribežnih otrok brez spremstva
Februar 2016
Prizadele so nas odločitve skupine učiteljev in staršev, ki nasprotujejo nastanitvi otrok brez spremstva v dijaški dom? Prizadele do take mere, da smo se nehote spomnili rastočega odpora do drugačnosti judov leta 1932. Primerjava ni primerna, boste dejali! Upamo, da res ni. Indoktrinirani nemški otroci so se zjutraj prebudili in se oddahnili. Hvala Bogu, da nismo judje! Hvala Bogu, da nismo otroci brez spremstva, bi morda dejali danes. Vzemite kdaj v roke Biblijo sovraštva Leona Poliakova (fr. La Bible de la haine), ki je pet let študija posvetil pogovorom z žrtvami holokavsta in videli boste, da stvari niso tako nedolžne, kot se morda zdi. Spoznali boste, kako potrebni so bili judje in sovraštvo do njih, da se je lahko utrdila nacistična diktatura. Sovraštvo do judov se je nato razširilo v sovraštvo do Nemcev. Lahko preberete to biblijo, lahko pa storite tudi manj kot to. Oglejte si nekaj posnetkov iz Sirije ali Ukrajine. Hiše, šole, ki se rušijo, hrana in voda, ki ju zmanjkuje. Ali obratno, poglejte zgodbo Sir Wintona in rešena življenja? Razmišljate o tujih otrocih, kot da so vaši! Več