SPIDW – Strateško partnerstvo za vključevanje starejših v digitalni svet
Utemeljitev
Predhodna analiza potreb, ki smo jo izvedli v partnerskih organizacijah, je pokazala, da starejši nimajo dovolj posodobljenih digitalnih in komunikacijskih spretnosti (spretnosti IKT), kar je težavno za njih in kar manjša kvaliteto njihovega življenja. Upokojenci včasih živijo sami, četudi imajo potrebo po socialnih stikih in konstruktivnem sodelovanju z drugimi, četudi lahko veliko dajo družbi. Tako morajo nujno postati udeleženci v izobraževanju, takšnem, ki temelji na uporabi spretnosti in orodij IKT. Uporaba digitalnih orodij je bistvenega pomena za njih in vso družbo. Če so starejši izključeni iz tehnološko hitro se razvijajoče se družbe, če ne stopajo v korak s spreminjajočo se tehnologijo, to lahko ustvari pregrade med njimi samimi, znotraj generacij in družbenih skupin, pravzaprav v vsej družbi. Lahko ruši družbeno trdnost in povezanost.
Cilji projekta
Ustvarjati okoliščine in priložnosti za starejše in njihovo pridobivanje digitalnih spretnosti, spoznati se s skrbno izbranimi dobrimi praksami in sodelovati v njih, vključujoč filmsko ustvarjanje.
Usposabljati izobraževalce odraslih, da dobre prakse uporabijo pri svojem delu, ki naj temelji predvsem na najsodobnejših novih tehnologijah.
Omogočiti, da ponudniki izobraževanja starejših razvijejo in okrepijo svoje možnosti mednarodnega dela, izmenjave zamisli, metod in drobrih praks.
Uspešno izvesti posamezne dejavnosti ob sodelovanju starejših in sicer na lokalni, regionalni in nacionalni ravni.
Ciljne skupine
Izobraževalci odraslih, učitelji odraslih, socialni delavci, strokovnjaki, ki delajo s starejšimi. Te bomo usposabljali za uporabo in izvedbo izbranih in učinkovitih dobrih praks.
Trajanje: 1.10.2018 – 30.9.2020
Dejavnosti / metode / rezultati
Projektni partnerji bodo sodelovali v treh izobraževalnih dogodkih in sicer v Nemčiji, Sloveniji in na Portugalskem . Boljšali bodo svoje splošne spretnosti IKT, pridobivali nove metode poučevanja in učenja ter tehnike za izvedbo izobraževanja starejših, ter boljšanje življenja starejših. Za boljši dostop starejših do izobraževanja, novih aplikacij za pridobivanje spretnostni za opravljanje dela (če želijo z delom nadaljevati v pokoju), za integracijo v družbo, da bodo lahko pošiljali spročila sorodnikom ob uporabi videa- proizvodnje kratkih igranih in dokumentarnih filmov, izvedbe intervjujev o življenjskem poteku, vzpostavljanju spletne televizije.Itd.
Vsak partner bo pripravil vsaj dva filma; pripravili bomo spletno stran za nalaganje igranih in dokumenarnih filmov.
E-brošura z izbranimi praksami. Ta bo prosto dostopna strokovnjakom, ki delajo s starejšimi.
Platforma Moodle, ki jo bomo uporabljali za nalaganje in. sporazumevanje v podporo projektnim nalogam. Za vsako nalogo bomo ustvarili posebno učno sobo, in tako podprli zbiranje dokumentov in izdelkov. Za sporazumevanje bo vsaka od učnih sob imela tudi forum.
Starejši bodo razširili svoje socialno omrežje z vrstniki iz inozemstva.
Mestne igre (angl. City Games) je poljska metoda odkrivanja mesta. Naučili smo se je na izobraževanju v Augsburgu v okviru tega projekta. Oglejte si rezultat, morda vas navdihne! Mestne igre Augsburg >>
Multimedija / Objave
Alfama bo morala počakati – filmska šola SPID se je odvila na spletu /EPALE) >>
Partnerji
EureCons Förderagentur GmbH, Nemčija
Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje, Slovenija
Balkanska Agenciya za Ustoychivo Razvitie, Bulgarija
Podatki za stik
Dr. Dušana Findeisen
00386 41 355 313; 00386 1 433 20 90dusana.findeisen@guest.arnes.si
Spletna stran