Univerza za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani
Univerza za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani
Enajsta šola: Dosje Manet: zajtrk za ...
Slika Eduarda Maneta »Zajtrk v travi« je ob nastanku leta 1863 izzvala med obiskovalci in likovnimi kritiki Salona zavrnjenih ...
VSI DOGODKI >>Zakaj
Največ dobivamo, kadar dajemo. To velja tudi za znanje, ki ga ni moč zadržati zase.
Univerze za tretje življenjsko obdobje so danes številne. Združujejo se v Mrežo Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje, razpredeno po vsej državi. Ustvarjajo možnosti za izobraževanje, učenje, delovanje in druženje starejših, starejšim različne starosti odpirajo poti, da se ti lahko vključijo v družbeni in ekonomski razvoj. Z novim znanjem starejših se boljša njihovo življenje in življenje drugih rodov.
Si želite novega znanja? Mislite, da ga potrebujete? Samo želeti in vedeti ni dovolj, kakor tudi ni dovolj, da imamo bogate izkušnje in da smo modri. Izkušnje in znanje imajo namreč družbeno veljavo le takrat, ko lahko z njimi nekaj počnemo, ko koristimo sebi in drugim. Drugi se tedaj na nas odzivajo, nas potrebujejo, naš položaj v družbi pa se spremeni. Univerze za tretje življenjsko obdobje svojim študentom/kam omogočajo, da delujejo v svojem okolju in ga spreminjajo.
Kako
Temeljna izobraževalna oblika na UTŽO so študijski krožki, v katerih so mentorji/ice in študenti/ke drug drugemu vir učenja. S svojimi izkušnjami, odkrivanjem in kulturo skupaj gradijo novo znanje zase in za skupnost. To obliko študija dopolnjujejo ekskurzije, študijski ogledi in obiski, predavanja, izobraževalni tabori, delavnice ipd. Študijski krožki pripravljajo razstave, prevode, literarne večere, zbornike, televizijske ali radijske oddaje, če se njihovi člani tako dogovorijo.
Študijski krožki so zasnovani tako, da ustrezajo različnim potrebam študentov/k oziroma svojih članov. Študente/ke pri odločitvi za to ali ono študijsko dejavnost pogosto vodita vedoželjnost in želja po ugodju, ki se sproža pri učenju.
Status študentov/k
Študenti/ke Univerze za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani imajo v obdobju študijskega leta (od oktobra do maja v naslednjem koledarskem letu) status podpornih članov Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje, združenja za izobraževanje in družbeno vključenost (Združenja SUTŽO). Študenti/ke se v Vpisnici obvežejo, da sprejemajo in da bodo spoštovali pravila in načela Združenja SUTŽO in njene sekcije Univerze za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani.
Študijska skupina, ki je že oblikovana, načeloma deluje tako dolgo, dokler je to želja njenih članov. Vsakoletni vpis starih članov v skupino ureja animator/ica sam/a, na sedež univerze pa sporoči število prostih mest.
Študijsko leto
Študijsko leto Univerze za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani poteka od začetka oktobra do konca maja naslednjega leta, skupaj osem mesecev. Izobraževalna srečanja potekajo praviloma enkrat na teden po dve ali tri pedagoške ure skupaj, odvisno od vsebine izobraževalne dejavnosti.
Občasno lahko študijska srečanja odpadejo tudi zaradi delovne, študijske ali bolezenske zadržanosti mentorja.
Sedež Univerze na Poljanski 6, pritličje levo, je odprt vse delovne dni v letu, razen prvi teden v avgustu.
KOLEDAR ZA ŠTUDIJSKO LETO 2024/2025
Študijsko leto se začne 1. oktobra 2024 in zaključi konec maja 2025 ali se po potrebi podaljša v mesec junij.
Termini izobraževalnih srečanj po dnevih >>
Počitnice Univerze za tretje življenjsko obdobje:
♦ novoletne počitnice: 24. december 2024 do 3. januar 2025
♦ zimske počitnice: 24. do 28. februar 2025
♦ prvomajske počitnice: 28. april do 2. maj 2025
Študijska izkaznica
Študenti ob vpisu prejmejo študijsko izkaznico. Vanjo vpišejo naziv študijskega(-ih) programa(-ov), ki ga (jih) obiskujejo v tekočem študijskem letu. Mentor na željo študenta/ke s podpisom v študijski izkaznici potrdi obiskovanje posameznega študijskega programa.
Vpis, izpis
Za informacije in svetovanje pri vpisu nas lahko pokličete vsak delovni dan med 9. in 15. uro na tel. številko 01 433 20 90 ali nam pišite na elektronski naslov: univerza3@siol.net in uredili bomo vpis preko spleta. Neposredno vključevanje v študijske skupine brez predhodnega vpisa na sedežu ni mogoče.
Izpis med študijskim letom praviloma ni mogoč, razen v primeru tehtnejših razlogov (bolezen študenta/ke, bolezen v družini, selitev in sorodni izjemni primeri). Izpis študenta/ke iz že oblikovane skupine lahko ogrozi delo in obstoj skupine med študijskim letom, zato so se študenti dolžni odgovorno in preudarno vpisovati v izbrane skupine.
V primeru izpisa je študent/ka dolžan/a o izpisu obvestiti animatorja/ico ter sedež Univerze in poravnati mesečno članarino za tekoči mesec. V primeru izpisa v zadnjem mesecu študijskega leta, v maju, je študent/ka dolžan/na poravnati mesečno članarino, četudi ne obiskuje izobraževalnega programa do zaključka študijskega leta.
Članarine
Članarine so namenjene izvajanju javnega poslanstva Združenja SUTŽO, ki je opredeljeno v njegovem statutu. Namenjene so tudi podpornim in razvojnim dejavnostim, ki omogočajo izobraževanje in delovanje starejših za družbeno vključenost in dejavno državljanstvo v samo-organiziranih študijskih skupinah UTŽO.
Osnovna organizacijska in programska oblika Univerze za tretje življenjsko obdobje je študijska skupina, v kateri člani z izmenjavo znanja in izkušenj, s prostovoljnim delom, medsebojno pomočjo, javnim delovanjem in podporno članarino uresničujejo program svoje študijske skupine ter s tem poslanstvo in cilje sekcije Univerza za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani in Združenja SUTŽO v celoti.